Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jak brat z bratem

fot. supernowosci24.pl
Przygoda Mariusza z wolontariatem rozpoczęła się w tym samym czasie, co Mateusza. – Pamiętam pierwszą wizytę przedstawicieli programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki, powiedziałem wtedy do Mateusza, może spróbujemy? I tak się zaczęło…”.

Mariusz od zawsze był człowiekiem ambitnym, ale, jak sam ciągle przypomina, również leniwym. – Zarówno lenistwo, jak i ambitne podejście do przyszłości wynika z dorastania z bratem bliźniakiem, ponieważ chciałem być lepszy od niego i jednocześnie korzystać z jego pomocy, co prowadziło do lenistwa – mówi z uśmiechem na ustach Mariusz. W Rzeszowie pojawił się przypadkiem, ponieważ myślał, że to w tym mieście osiągnie więcej niż w swoich okolicach. Jak się później okazało, to była najbardziej trafna decyzja w jego życMariusz Zabrzeski. Od zawsze był człowiekiem ambitnym, ale, jak sam ciągle przypomina, również leniwym. – Zarówno lenistwo, jak i ambitne podejście do przyszłości wynika z dorastania z bratem bliźniakiem, ponieważ chciałem być lepszy od niego i jednocześnie korzystać z jego pomocy, co prowadziło do lenistwa – mówi z uśmiechem na ustach Mariusz. W Rzeszowie pojawił się przypadkiem, ponieważ myślał, że to w tym mieście osiągnie więcej niż w swoich okolicach. Jak się później okazało, to była najbardziej trafna decyzja w jego życiu.

 

Początkowo projekty [w PROJEKTORZE] były związane jedynie z tematyką pierwszej pomocy, ponieważ taki był kierunek studiów – ratownictwo medyczne. Jednak z upływem czasu zakres działań się poszerzał, zwiększały się również jego zainteresowania i kompetencje. – Zwiedziłem już wiele miejsc w Polsce, na które pewnie nigdy nie miałbym albo czasu albo pieniędzy – mówi Mariusz.

 

Uczestniczył w licznych szkoleniach i kursach, prowadził zajęcia z komunikacji, pracy w zespole, kuglarstwa oraz wielu innych dziedzin. – Praca z młodzieżą i dziećmi uskrzydla, daje satysfakcje oraz chęci do dalszej pracy – dodaje. W ten sposób, skromny chłopak z gór, jak każdy go określał, stał się jedną z najbarwniejszych i najbardziej pozytywnych oraz otwartych osób w programie, stał się po prostu góralem z krwi i kości.

 

Działania Mariusza zostały docenione i w 2011 roku otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011”. – Zabawnie się złożyło, ponieważ każdy, kto zna mnie i Mateusza wie, że prawie wszędzie razem działamy i podobnie było z tytułem, obaj go otrzymaliśmy i bardzo się cieszę, że tak wyszło – komentuje z uśmiechem Mariusz.

Później dzięki doświadczeniom nabytym jako lider i realizator licznych projektów, stworzył wraz z Mateuszem Mokrzyckim projekt w ramach programu „Młodzież w działaniu”, który spotkał się z dużą aprobatą ze strony komisji. W międzyczasie odbył 3-miesięczne praktyki w Niemczech w ramach programu Erasmus. Na ostatnim roku studiów został wybrany na prezesa Koła Naukowego, które nabrało tempa i rozmachu, realizując coraz to nowe inicjatywy.

 

Aktualnie realizuje staż absolwencki otrzymany za wybitne osiągnięcia i działania nie tylko naukowe, ale również na rzecz uczelni i społeczności lokalnych. Jest również koordynatorem trzeciej już edycji kampanii edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa”, skupionej na tematyce pierwszej pomocy.

Dzięki wolontariatowi Mariusz rozwinął również pasje, które pielęgnuje do dziś – teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach oraz podróże. – Wolontariat zmienił moje życie. Dzięki niemu mam to, co mam, najlepszego przyjaciela, ukochaną dziewczynę oraz masę wspomnień i osób, które poznałem. Wszystko zlepiło się w spójną całość i nie wyobrażam sobie, żeby tego nie było – mówi Mariusz Zabrzeski.

 

Mariusz, Mateusz oraz Monika rozpoczęli studia w taki sam sposób, jak ich koledzy i koleżanki. Ta trójka potrafiła w odpowiednim czasie zrobić krok do przodu, chcąc wykorzystać czas studiów jak najlepiej. Wolontariat, który pojawił się na ich drodze, z którego skorzystali, stał się szansą na lepszą przyszłość. W tej chwili każde z nich jest liderem lokalnych zmian. Ty również możesz osiągnąć sukces. Nie trać czasu, zrób krok ku lepszej przyszłości – wybierz wolontariat.

 

Autorem tekstu jest Kamil Wrzos z Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Opublikowane: śr., 04/06/2014 - 15:49


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie