Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Zobaczyć Stadion Narodowy

Działalność wolontariacka Moniki Białkowskiej, studentki ratownictwa, rozpoczęła się od pierwszej edycji Pikników Naukowych w ramach projektu „Młody Nobel”, gdzie mogła swoją wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach przekazywać innym.

Monika jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa i zarządzanie kryzysowe oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego – na kierunku ratownictwo medyczne. W ramach projektu "Młody Nobel" wzięła udział w czterech edycjach kampanii edukacyjnej, a w ostatniej z nich była koordynatorem w dziedzinie: pierwsza pomoc. Zaangażowała się w projekt „W banku, w sejfie czy w skarpecie”, realizowany przez Fundację Narodowego Banku Polskiego. Realizowała również projekty tematyczne, wakacyjne i feryjne w całej Polsce w ramach programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”: – Dzięki tym wyjazdom poznałam wiele miejsc, a także ludzi oraz mogłam przyczynić się do tego, że dzieci i młodzież spędzą aktywnie czas.

 

Cały czas jest zaangażowana w projekty związane z jej wykształceniem, czyli pierwszą pomocą i bezpieczeństwem. Dzięki działalności w wolontariacie edukacyjnym otrzymała tytuł „Wolontariusza Podkarpacia 2011”.

 

Monika brała także udział w wolontariacie sportowym. Wszystko rozpoczęło się od wyjazdu na Międzynarodowe Warsztaty Taneczne w Murzasichlu organizowane przez Studio tańca „Duet” z Otwocka, gdzie pełniła opiekę medyczną nad uczestnikami i kadrą obozu. – Były to niezapomniane chwile. Mogłam patrzeć jak młodzi tancerze przygotowują się do zawodów tanecznych, a przede wszystkim mistrzostw świata. Tak się w to wkręciłam i tak mi się to spodobało, że współpracuję z tym studiem już ponad dwa lata –  wspomina.

 

W ramach współpracy z Polską Federacją Tańca Monika wyjechała na Mistrzostwa Świata Tańca Współczesnego organizowanego w Mikołajkach, gdzie była wolontariuszką i zajmowała się organizacją biura zawodów. Monika zgłosiła się i została wolontariuszką podczas „Wielkiego Dnia Otwartego na Stadionie Narodowym”: – Bardzo chciałam zobaczyć, jak wygląda nowy stadion, dlatego kiedy przez przypadek znalazłam informacje o rekrutacji wolontariuszy do tego wydarzenia, od razu zgłosiłam się. Poznałam stadion, ale przede wszystkim mogłam zobaczyć, jak organizowana jest i zabezpieczana impreza masowa – opowiada.

 

Podczas tych wszystkich wyjazdów Monika zdobywała doświadczenie, rozwijała się, a przede wszystkim poznawała ludzi, którzy podobnie jak ona włączają się w różne działania społeczne. Miała możliwość uczestniczenia w wielu szkoleniach na temat wolontariatu, współpracy w grupie, zarządzania zespołem. Tworzyła Kampanię edukacyjną „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” na temat pierwszej pomocy, realizowaną w województwie podkarpackim. – Koordynowałam dwie edycje tej kampanii, różnie się układało. Były chwile rozluźnienia, zadowolenia, ale także stresu ale warto było to tworzyć – wspomina. Kampania odniosła wielki sukces wśród szkół i uczniów, a także studentów, którzy prowadzili w niej zajęcia.

 

Ostatnim wielkim osiągnięciem Moniki było uzyskanie dofinansowania ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację jej autorskiego projektu edukacyjnego Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa. W ramach projektu uczniowie z dwóch gimnazjów mogli uzyskać wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa dzięki warsztatom, happeningom oraz wyjazdom studyjnym do instytucji związanych z ratownictwem.

 

Autorem tekstu jest Kamil Wrzos z Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Opublikowane: wt., 27/05/2014 - 12:58


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie