Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

„Od zera do bohatera”

Współczesny wolontariusz – pracowity społecznik, zawodowy nieudacznik, a może osoba, która potrafi dobrze wykorzystać szanse rozwojowe, jakie się przed nią rysują? Obecnie ta definicja uległa diametralnej zmianie.

Mateusz jest osobą pochodzącą z małej podkarpackiej miejscowości. Historia jego życia jest bardzo kręta i burzliwa. – W młodości byłem rozrabiaką, nienawidziłem szkoły, miałem bardzo słabe stopnie w nauce – mówi Mateusz. Sytuacja materialna nie pozwalała mu na korzystanie z korepetycji czy rozwijanie swoich pasji sportowych. Nawet przez chwilę nie marzył o wyjeździe w góry czy nad morze. Tymczasem w roku akademickim 2013 Mateusz otrzymał medal oraz dyplom Najlepszego Absolwenta Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, napisał oraz zrealizował dwa autorskie projekty w ramach Programu Młodzież w działaniu, został Absolwentem Klubu Młodych Liderów, a także laureatem projektu „Gra Obywatelska". Przytoczone sukcesy pokazują niebywałą metamorfozę. Jak do niej doszło?

 

Na listę studentów Ratownictwa Medycznego Mateusz został wpisany ostatniego dnia rekrutacji. Składając dokumenty, usłyszał słowa „Mam nadzieję, że moje czekanie po godzinach pracy odwdzięczy się tym, że będzie pan bardzo dobrym studentem” – powiedziała pani z komisji rekrutacyjnej. „Wówczas podjąłem najlepszą decyzję w życiu” – postanowił, że zostanie wolontariuszem. Wtedy to wszystko się zaczęło.Mateusz trafił do Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Pierwsze projekty, wyjazdy do lokalnych szkół, realizacja kolejnych dawały ogromną satysfakcję i sprawiały, że Mateusz nabierał pewności siebie i wiary we własne siły. Nauczył się współpracować z ludźmi, zarządzać projektami, stał się liderem. Wolontariat otworzył mu bramy do zwiedzenia najpiękniejszych zakątków Polski i Europy. Spełniał marzenia innych, spełniając zarazem swoje. W roku 2011 otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011”.

 

Bogaty w wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w PROJEKTORZE postanowił zawalczyć o środki unijne na realizację własnych projektów. Aprobata ze strony Komisji Europejskiej wpłynęła na to, że odważył się pisać kolejne, również cieszące się powodzeniem projekty. Wolontariat rozwinął w nim wiele pasji – teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach, animacja czasu wolnego – tym również Mateusz dzieli się z innymi. Jego działania w wolontariacie oraz na uczelni zostały docenione, a otrzymany staż absolwencki w ramach programu Unii Europejskiej to szansa oraz motywacja do dalszego rozwoju. – To jest niesamowite uczucie wygrać z przeznaczeniem, niczym narodzić się raz jeszcze, tym razem w lepszym życiu – mówi Mateusz.

 

Autorem tekstu jest Kamil Wrzos z Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Opublikowane: czw., 22/05/2014 - 12:42


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie