Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Będę wolontariuszem na Mundialu w Brazylii!

Fot. Rafael Alvez - Flickr
Osób chętnych do pracy podczas brazylijskiego mundialu było ponad 150 tysięcy. Udało się nielicznym. Wśród nich jest Filip Kuźniar, student prawa z Rzeszowa.

Wolontariusze pracują „na pierwszej linii frontu" podczas każdej tego typu imprezy. To oni pomagają w obsłudze kibiców na stadionie i pracują w centrach biletowych. Za swoją pracę, jak to w wolontariacie, wynagrodzenia nie otrzymują. Co więcej, część wydatków muszą pokryć z własnej kieszeni. Mimo tego, chętnych do takiej pracy nigdy nie brakuje.

To nie będzie karnawał

Filip zajmuje się wolontariatem od lat. Uczył dzieci angielskiego, pracował podczas Euro 2012 we Wrocławiu. Mówi, że to przede wszystkim fajna przygoda i super sprawa, kiedy można zrobić coś dobrego, oferując samego siebie.

- Nie jest to jednak lekkie i łatwe zajęcie, ale regularna i odpowiedzialna praca, tyle że bez wypłaty. Co mam w zamian? Możliwość odwiedzenia wspaniałego kraju, poznania nowych ludzi, podszkolenia języka, nabrania nowych doświadczeń - wymienia jednym tchem.

Wolontariuszom organizatorzy zapewniają wyżywienie (w dni pracujące), ubezpieczenie i przejazdy. Przelot oraz zakwaterowanie muszą załatwić i opłacić sami. Filip w Rio de Janeiro ma stawić się 18 maja. Jego „zmiana" potrwa około 2,5 miesiąca. Szacunkowy koszt wydatków, które musi ponieść to ok. 10 tysięcy złotych. Ci, których nie stać muszą szukać źródeł dofinansowania, np. tak jak Filip za pośrednictwem crowdfundingu.

 

Cały artykuł znajduje się w w serwisie Teraz Rzeszów.

 

Opublikowane: czw., 03/04/2014 - 15:11


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie