Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Ukraiński wolontariusz w Tychach

Fot. Vladimir Yaitskiy - flickr
W ostatnim półroczu Tychy gościły ukraińskiego wolontariusza. Andriej Stoliar zaangażowany był głównie w prace Centrum Integracji Społecznej. Pomagał organizować i prowadzić zajęcia, dzielił się swoimi umiejętnościami IT i językowymi.

Dwudziestoczteroletni Andriej Stoliar brał udział w licznych spotkania z młodzieżą z tyskich liceów i promował program Wolontariat Europejski - EVS (European Voluntary Service) na spotkaniach Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w Balbina Centrum. Program EVS umożliwia organizacjom wysyłanie oraz goszczenie młodych osób jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych). EVS daje młodym ludziom szansę wykorzystania własnych umiejętności, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczeń w nowych dziedzinach, poznania języka obcego i innej kultury.

 

Ukraiński wolontariusz zachęcał młodzież do budowania poczucia świadomego i aktywnego obywatelstwa, rozwijania pasji, współudziału w różnego rodzaju aktywnościach i rozwoju kreatywności poprzez udział w wymianach międzynarodowych. O Tychach i Polsce Andriej wypowiada się bardzo ciepło: - Przed wyjazdem sprawdziłem w Google Maps, jak wyglądają Tychy i zobaczyłem to, co potwierdziło się tuż po przyjeździe - że jest to piękna, zielona miejscowość położona w dynamicznie rozwijającym się regionie, z dużą fabryką Fiata, znanym browarem. Zaskoczyło mnie tutaj przede wszystkim to jak bardzo ludzie są dla siebie mili - na Ukrainie, chyba ze względu na liczne troski, nie mówi się choćby zwykłego „dzień dobry". Zaskakujące były też prozaiczne rzeczy np. dokładne rozkłady jazdy autobusów i pociągów. Podoba mi się również stan polskich dróg i ogólne bardzo dobre zagospodarowanie. Wyczuwa się tu bardzo dużą dynamikę i energię.

 

Andriej wyjeżdżał z Tychów bardzo zadowolony, jest pewien, że projekt Wolontariatu Europejskiego w tym mieście bardzo zwiększył jego szansę na znalezienie w przyszłości lepszej pracy. Wspomnienia z tego okresu będą bliskie jego sercu tym bardziej, że jak zauważył - barwy Śląska są identyczne z barwami narodowymi Ukrainy.

 

Artykuł Artura Pławskiego ukazał się w Górnośląskim Tygodniku Regionalnym "ECHO".

Opublikowane: pon., 24/03/2014 - 13:33


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie