Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Obco-swoi w Łodzi

Nigdzie na świecie człowiek nie czuje się tak dobrze jak w domu. Podejmując decyzję o Wolontariacie Europejskim, trzeba opuścić swój kraj na wiele miesięcy a inicjatywa stworzenia drugiego wydaje się niewarta zachodu. A może jednak warto?

Aktywność wolontariusza wyjeżdżającego na Wolontariat Europejski do innego kraju nie musi rozpoczynać się i kończyć w godzinach jego wyznaczonej „pracy”. W Łodzi udowadniają to Cătălina z Rumunii i Samuel z Hiszpanii, którzy swój wolontariat rozpoczęli w listopadzie ubiegłego roku. Jego częścią było stworzenie „Aliens in Łódź”. Chęć poznania nowych ludzi i miasta, w którym będą mieszkać kolejne miesiące, była zaledwie iskierką do stworzenia międzynarodowej i międzykulturowej społeczności, która łączy ludzi poprzez sztukę i kulturę. Pomysłodawcy chcieli poczuć się w Łodzi jak w domu, a także dać innym wolontariuszom możliwość lepszego zintegrowania się ze sobą i z mieszkańcami miasta.

 

„Aliens in Łódź”

Pierwsze działania w ramach „Aliens in Łódź” obejmowały wieczorki filmowe, na których wolontariusze z całej Europy i Polski mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami i spędzić ze sobą trochę czasu. W sumie Cătălina i Samuel zorganizowali około 40 różnych wydarzeń w Łodzi, od międzynarodowych quizów, przez warsztaty, pikniki i targi. Najlepszy, według Cătăliny, który zgromadził największą liczbę osób był ten, kiedy wyświetlali Oscarową „Idę”. Quizy także zyskiwały popularność, na ostatnim brakowało miejsc do siedzenia, trzeba było donosić je z zewnątrz. 

 

Wolontariusze stworzyli stronę internetową, gdzie piszą o organizowanych przez siebie wydarzeniach, o swoich przygodach w Polsce, o podróżowaniu. Nowy kraj odkrywają na każdym kroku, oglądają polskie filmy, lubią słuchać polskich utworów: The Dumplings, Fisz Emade, Mikromusic, sięgają po klasykę – Breakout. Spędzili polskie święta, poznali polską kuchnię.

 

International Boat of Culture

Ostatnim elementem wolontariatu Cătăliny i Samuela było zorganizowanie festiwalu International Boat of Culture. W miesiąc, dzięki połączeniu sił i energii wolontariuszy z zagranicy i Polski, powstało trzydniowe wydarzenie, przyciągające mieszkańców i przybyszy z zagranicy. Festiwal obejmował koncerty wykonawców z Polski, Turcji, Brazylii, Tajwanu, Włoch i Hiszpanii, pokaz filmów krótkometrażowych, międzynarodowe spotkania i quizy, warsztaty jogi, kreatywnego pisania, wystawy, żywą bibliotekę, piknik z jedzeniem z różnych stron Europy, wycieczkę po łódzkich muralach i wiele, wiele innych. Wolontariuszom bardzo pomagała organizacja przyjmująca - KobieTy, szczególnie przy zdobywaniu sponsorów czy pozyskaniu zgody władz miasta.

 

Czy udało im się osiągnąć swój cel? Przejść z tytułowych „alienów”, obcych, do poziomu zintegrowanych z miastem i ludźmi miejscowych? Samuel zdecydował się zostać w Łodzi i szukać tu pracy, a Cătălina, mimo przeprowadzki do Norwegii we wrześniu, będzie tu wracać jak najczęściej, planuje także w przyszłym roku zorganizować drugą edycję festiwalu. Wolontariat Europejski pomógł im znaleźć drugi dom w Polsce, w Łodzi.

 

Katarzyna Żądło

Opublikowane: wt., 30/06/2015 - 10:13


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie