Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Nauczki z wolontariatu

fot. Salvatore Barbera - flickr.com
Szkoła, studia, praca. Koniecznie trzeba tak? Niekoniecznie. W przerwie można pojechać na Wolontariat Europejski. Nie będziesz mieć wykładowców. A mimo to nauczysz się przez kilka tygodni czy miesięcy bardzo dużo.

Zimą temperatura w pokojach spadała do pięciu stopni. Aż strach było wystawić stopę spod nagrzanej kołdry, wyjść na pusty dziedziniec, po którym hulał wiatr. Kasia Barankiewicz pół roku spędziła w starym klasztorze w Goriano Valli we Włoszech. Było pięknie, jak w ekranizacji „Imienia Róży” Umberto Eco. Ale i trudno, inaczej, niż do tej pory. Kasia karmiła zwierzęta, zajmowała się renowacją mebli, przygotowywała posiłki. Zmieniłam swój pogląd na życie – deklaruje dzisiaj.

 

Skok na głęboką wodę

 

Czego takiego mogła nauczyć się przez ten czas, co tak bardzo przeorganizowało jej myślenie o świecie i sobie samej? Taki wyjazd to dla wielu młodych ludzi pierwszy łyk wolności, samodzielności. Nie jak na wakacjach czy Przystanku Woodstock. Tu trzeba się do czegoś zobowiązać, wykonywać swoje zadania, jak w pracy. A jednocześnie – umieć porozumieć z innymi ludźmi, wolontariuszami, szefami, osobami, z którymi się pracuje. Prawdziwa szkoła życia – tłumaczy Krzysztof Stacha, psycholog i coach.

 

Zdaniem trenerów i psychologów wyjazd na wolontariat zagraniczny jest jak skok na głęboką wodę. Z domu rodziców – do starego klasztoru, mieszkania, pod namiot. Spod maminych skrzydeł – do kuchni, w której trzeba własnoręcznie przygotować śniadanie i obiad, nieraz nie tylko dla siebie, ale całej grupy. Bywają chwile, w których chce się zrezygnować, rzucić wszystko i uciec do Polski. Ale praktycznie nikt tego nie robi. To zwiększa poczucie własnej wartości, sprawia, że młody człowiek po powrocie do domu już wie, że może, potrafi, da sobie radę. Bo jeśli upichcił kolację dla stu osób – to nie poradzi sobie sam w akademiku? Jeśli zajmował się niepełnosprawnymi dziećmi w przedszkolu – to teraz przestraszy się podjęcia pracy opiekunki rozwydrzonej pięciolatki?

 

Poszerzyć horyzonty

 

Ale wolontariat – to nie tylko cały wachlarz miękkich kompetencji. Także certyfikat Youthpass, w którym opisane są zdobyte podczas wyjazdu umiejętności. Można pochwalić się nim w CV, zaimponować przyszłemu pracodawcy po powrocie do kraju. Powinno zadziałać. W tej chwili w całej Europie ogromnym problemem jest bezrobocie wśród młodych ludzi. Nawet co piąty młody Europejczyk jest bez pracy. Wolontariat Europejski służy pobudzeniu młodzieży do działania, i zwiększeniu jej mobilności w przyszłości. Pracę można też znaleźć poza granicami własnego kraju. Chciałabym zaznaczyć, że nasz program skierowany jest do wszystkich młodych ludzi, nie tylko studentów, czy tylko tych, którzy znają angielski. Można znaleźć różne projekty: kilkutygodniowe, ale też kilkumiesięczne. Dla młodszych – ze szkoły średniej, jeśli ukończyli 17 lat – i dla trzydziestolatków. Można w ramach projektów wykonywać prace fizyczne, opiekować się dziećmi czy niepełnosprawnymi, konserwować zabytki, zajmować się ochroną przyrody – wymienia Agnieszka Bielska, szefowa EVS w Polsce.

 

Benia Szeląg realizowała swój projekt w Austrii – trwał dziesięć miesięcy. Twierdzi, że to był najlepszy czas w jej życiu. Przeżyła szok kulturowy (a potem powrotny, w Polsce) i… zweryfikowała przyjaźnie. Nie wszyscy potrafili ją wspierać w trakcie jej pobytu zagranicą – po ilości maili i sms-ów od znajomych mogła się zorientować, która znajomość przetrwa tę próbę, a która – nie. Ale to też plus. Bo po co tracić czas na ludzi, którzy nie mają go dla nas? Ale najważniejsze jest coś innego. Po wolontariacie będziecie w stanie, podobnie jak ja, zdziwić się sami na jak wiele was stać… Co możecie powiedzieć, zrobić. I o czym jesteście w stanie śnić – zapewnia Benia.

 

Bo Wolontariat Europejski poszerza horyzonty. W każdym tego słowa znaczeniu.

 

Autorem tekstu jest Jagna Kaczanowska.

*Cytaty wolontariuszy pochodzą z portalu Stowarzyszenia Trampolina (WWW.trampolina.org.pl)

Avaldatud: Reede, 11/07/2014 - 10:30


Tweet Button: 

Lingid


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!