Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Nie mogę, po prostu muszę: zostać wolontariuszem

Dlaczego? Bo taka okazja nadarza się raz w życiu. Bo to fajna przygoda. Bo mogę się sprawdzić: jak to jest być samodzielnym, odpowiedzialnym za siebie i powierzone zadanie. Bo poznam fajnych ludzi. Inne kraje, kultury, język.

W projektach Wolontariatu Europejskiego można uczestniczyć tylko raz. Każdy by chciał! Ważne, by jak najwięcej osób mogło to przeżyć. W Polsce nadal często pokutuje przekonanie, że „robić za darmo” – to bez sensu. Tak mówią ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, czym jest wolontariat.

 

Pewnie, dajesz coś od siebie – pracujesz z dziećmi, z niepełnosprawnymi, ze starszymi, ze zwierzętami, czasem na farmie, czasem na budowie, przy renowacji zabytków, ale też przy organizacji imprez sportowych i kulturalnych. Bo ty sam wybierasz, czym chcesz się zająć. Ale przede wszystkim: uczysz się. Ludzi, zadań, nowych rzeczy, języka. Dostajesz kieszonkowe (stawki wahają się od 60 euro w Rumunii do 145 euro w Danii, w krajach partnerskich – jest to 55 euro). Ale program płaci (najczęściej – szczegóły musisz sprawdzić) za twoją podróż, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie. Jeszcze przed wyjazdem na projekt podpisujesz umowę, w ramach której gwarantowane jest szkolenie (jeśli jest potrzebne) i indywidualne wsparcie opiekuna. No i, co najfajniejsze, po zakończeniu projektu dostajesz Youthpass Certificate, w którym dokładnie jest opisane, co robiłeś na wolontariacie, czego się nauczyłeś.

 

Możesz to sobie wpisać do CV. Twoi rówieśnicy w polu „inne doświadczenia” będą mieć pusto – a ty napiszesz o swoim wolontariacie. To ekstra bonus. Na ile wyjedziesz? To zależy: praca może trwać od 2 do nawet 12 miesięcy, w szczególnych wypadkach (wolontariusze z mniejszymi szansami, np. niepełnosprawni) – od 2 tygodni do 2 miesięcy.

 

Od tego roku jest ważna i użyteczna nowość: jeśli na wyjeździe będziesz mówić po niemiecku, angielsku, hiszpańsku, francusku lub włosku, w okresie przygotowującym do wolontariatu rozwiążesz test sprawdzający stopień opanowania danego języka, i będziesz mieć możliwość uczestniczenia w doskonalących kursach internetowych. Po powrocie zostaniesz zaproszony na sprawdzian: dowiesz się, ile się nauczyłeś dzięki kursom i uczestnictwu w projekcie! Tym też można, i warto, pochwalić się w CV.

 

Ale wiesz, co? To wszystko takie gadanie. Oto, co mówią o Wolontariacie Europejskim twoi rówieśnicy, którzy już zaliczyli to doświadczenie. Paweł Wrzesień (wyjechał do Grenady): Wolontariat uczy kreatywności, współdziałania, przekładania teorii na praktykę, ale przede wszystkim – otwartości na drugiego człowieka. Marta (była wolontariuszką w Rosji): Myślałam, że to będzie doświadczenie zawodowe. A to było znacznie więcej. Nowi znajomi, język, teatr, praca, a przede wszystkim: inne spojrzenie na Rosję. Teraz namawiam wszystkich na wolontariat. Słuchajcie, życie jest tego warte!.

Avaldatud: Esmasp, 28/04/2014 - 14:47


Tweet Button: 

Lingid


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!