Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wyspy za free, czyli wolontariat w Wielkiej Brytanii

Najpopularniejszą dziedziną, w którą angażują się wolontariusze w Wielkeij Brytanii, jest sport.
Choć większość Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, by zarabiać, ty możesz pójść pod prąd i wyjechać tam na wolontariat

Wolontariat jest na Wyspach Brytyjskich bardzo popularny, w związku z tym możesz w projektach wybierać, przebierać i znaleźć coś, co będzie skrojone dokładnie na twoją miarę i dopasowane do twoich potrzeb.

 

W Wielkiej Brytanii wolontariat jest bardziej rozwinięty niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Większość organizacji społecznych nie istniałaby, gdyby nie stała współpraca z wolontariuszami. Badania wykazują, że aż 70% osób angażuje się corocznie w wolontariat, a miesięcznie jest to około 40%! Najpopularniejszą dziedziną jest sport, skupionych wokół niego jest aż 13% wszystkich wolontariuszy. Poza projektami sportowymi najwięcej wolontariuszy zajmuje się rekreacją, edukacją dorosłych, zdrowiem, pomocą starszym i niepełnosprawnych (źródło: www.wolontariat.org.pl).

 

Wolontariat to jeden ze sposobów młodych Brytyjczyków na start na rynku pracy. – Taka bezpłatna praktyka to duży atut na ryku zatrudnienia – z dwóch powodów. Po pierwsze, potencjalny pracodawca widzi, że bardzo zależy ci na rozwoju w danym kierunku, a po drugie – dostrzega też, że jesteś aktywny społecznie. Centra wolontariackie w swojej ofercie mają propozycje praktyk w szerokim zakresie zawodów: od pracy z dziećmi, po pracę na recepcji czy w szpitalu. – Mówi na portalu Mojawyspa.co.uk Karen Watson z Volunteer Centre Newcastle.

 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji brytyjskich organizacji społecznych oraz linki do portali, na których można znaleźć więcej informacji na temat wolontariatu w Wielkiej Brytanii.

 

Birmingham Phab Camps
Wolontariusze pomagają przy obozach wakacyjnych w Wielkiej Brytanii dla młodych ludzi niepełnosprawnych fizycznie; uczestnikami są również dzieci sprawne, obozy mają na celu integrację niepełnosprawnych z ich rówieśnikami. Każdego roku odbywa się 6 obozów. Uczestnicy biorą udział w zajęciach sportowych. Organizacja potrzebuje rocznie 80 wolontariuszy, którym w zamian za pracę zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie i transport z Birmingham na miejsce obozu. Każdy wolontariusz bierze udział w szkoleniu. Dodatkowe umiejętności w zakresie sportu, sztuki, muzyki będą bardzo przydatne. Wymagane zaświadczenie o niekaralności. W czasie rekrutacji mogą przydać się referencje, wolontariusze muszą być pełnoletni.

 

Heritage Camps
Poszukiwani wolontariusze między 16. a 25. rokiem życia na jednotygodniowe workcampy w czasie wakacji, związane z renowacją zabytkowych kościołów i katedr w Wielkiej Brytanii. Wolontariusze mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie i odpowiedni sprzęt; podróż we własnym zakresie.

 

Royal Society for the Protection of Birds
Stowarzyszenie działa na rzecz ptaków i ich środowiska naturalnego; wolontariusze potrzebni są do pracy w rezerwatach w całej Wielkiej Brytanii; minimalny wiek to 17 lat; wolontariusz musi podjąć zadanie na okres przynajmniej jednego tygodnia. Na miejscu będzie mieć zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie.