Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wolontariusze na misjach

Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada dobrą znajomość języka obcego obowiązującego w danym kraju misyjnym
Salezjanie – międzynarodowe zgromadzenie zakonne, które zajmuje się pracą z młodzieżą - potrzebują wsparcia wolontariuszy na misjach w krajach globalnego Południa

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” to stowarzyszenie osób świeckich, które pomagają najuboższym z Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej lub Azji. Pomoc realizowana jest zarówno w wymiarze duchowym, finansowym jak i w formie określonej pracy wolontariuszy na misjach.

 

Wolontariusze pracują w szkołach, przedszkolach, stołówkach, opiekują się dziećmi ulicy, szkolą nauczycieli, uczą młodzież zawodu. Animują działalność oratoriów, tzn. miejsc, gdzie młodzi ludzie, niezależnie od czasu spędzonego w szkole, rozwijają swe zainteresowania. Pracują również w szpitalach, budują studnie, szkoły i boiska sportowe.

 

Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada dobrą znajomość języka obcego obowiązującego w danym kraju misyjnym. Osoba musi pokryć koszty ubezpieczenia, szczepień oraz transportu na placówkę misyjną oraz przez minimum rok brać czynny udział w działalności SWM.

 

Ks. Adam Parszywka – duszpasterz Stowarzyszenia – o tym kto i jak może zostać wolontariuszem:
Kandydat na wolontariusza musi przejść przez proces formacyjny, który trwa co najmniej rok. Na organizowanych raz w tygodniu spotkaniach – oprócz dostarczania mu wiedzy o problemach, które czekają go na misji – poznajemy jego motywację, predyspozycje, umiejętności. Zastanawiamy się, w jakiej działalności i gdzie może się okazać najbardziej przydatny; czy sprawdzi się np. w domu dziecka w Tupizie (Boliwia), czy też może lepiej wysłać go do Peru, gdzie będzie pracował wśród dzieci ulicy. Albo raczej do Malawi czy Tanzanii w Afryce, gdzie głównym problemem będzie niedożywienie, analfabetyzm i AIDS. Oczywiście delikwent musi znać obowiązujący w danym regionie język. Przez 15 lat działalności wysłaliśmy na misje ponad 260 wolontariuszy i potrafimy rozpoznać tych, którym chodzi o coś więcej niż tylko zaspokojenie chwilowego, wygenerowanego przez modę kaprysu. Celem naszej organizacji jest niesienie pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Nie jesteśmy biurem turystycznym.
(źródło: gazeta.pl, Wolontariusze na misjach. W Malawi wcześnie zapada zmrok)

Opublikowane: czw., 09/05/2013 - 12:56


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie