Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wolontariat zagraniczny w 6 krokach

Indywidualny i grupowy, płatny i bezpłatny, krótkoterminowy i długoterminowy. Wolontariat zagraniczny ma różne oblicza.Możesz opiekować się dziećmi w Irlandii, odnawiać zabytki we Francji, sadzić drzewa w Szwecji, karmić delfiny w Chorwacji

W tym artykule podpowiadamy, o czym nie możesz zapomnieć, jeśli zdecydujesz się na wyjazd.

 

Krok 1.
Możesz zostać zagranicznym wolontariuszem? Świetnie! Teraz radzimy ochłonąć i usiąść, bo czeka Cię kilka ważnych decyzji. Po pierwsze, zdecyduj, jaka praca najbardziej Cię interesuje, a jakiej zdecydowanie wolałbyś uniknąć. Nie chodzi przecież o to, by się męczyć w imię szczytnej idei. Jeśli do szału doprowadzają Cię dzieci, pracuj z końmi albo psami. Nie ma nic gorszego niż naburmuszony wolontariusz, któremu brakuje cierpliwości.


Krok 2.
Wiesz, co chciałabyś robić? Teraz przed Tobą kolejne decyzje. Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na pracę. Pomyśl o swoich obowiązkach w szkole lub na uczelni, jeśli musisz – weź też pod uwagę zdanie rodziców. Wyjazd na wolontariat nie jest turystyką – bardzo często łączy go z nią tylko jedno: termin. Wiele projektów wolontariatu organizowanych jest w czasie wakacji. Jeśli masz czas tylko po szkole/pracy, a chcesz pomagać, rozejrzyj się za wolontariatem w Twojej okolicy – np. schronisku czy szpitalu.


Krok 3.
Poszukaj organizacji, która może Cię potrzebować. Skoro już siedzisz, przysuń się do komputera i wstukaj www.eurodesk.pl/eurowolontariat. Tam znajdziesz oferty organizacji prowadzących projekty dla wolontariuszy. Wybierz taki, który Ci najbardziej odpowiada i postaraj się zdobyć dodatkowe informacje. Wejdź na stronę internetową organizatora, zadzwoń do siedziby. Być może zostaniesz zaproszony/a na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotowuj się do pytań o zainteresowania, wolny czas i oczekiwania.


Krok 4.
Znalazłeś? Pamiętaj o podpisaniu umowy. To, że Ty i organizacja przypadliście sobie do gustu, to dopiero początek. Teraz musisz załatwić wszystkie formalności. Przede wszystkim zapytaj o umowę wolontariacką – niczego nie powinno się załatwiać „na gębę”. Po drugie, zapytaj o to, za co musisz sam zapłacić (to rzadkość, ale jednak), a za co płaci organizacja. Dowiedz się też dokładnie, czy będziesz ubezpieczony, kto Ci zapewni opiekę zdrowotną i co się stanie, jeśli nagle będziesz musiał wrócić do domu.


Krok 5.
No dobra, z tą opieką zdrowotną wpuściliśmy Cię w maliny. Podobnie jak w przypadku wyjazdów na studia opiekę zdrowotną za granicą musisz sobie zorganizować sam – ale nie jest to trudne. Wystarczy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapytaj o nią w najbliższym oddziale NFZ. Pamiętaj też o innych formalnościach – wizie (jeśli jest konieczna) i szczepieniach (jeśli jedziesz do egzotycznego kraju). Organizator może Cię też poprosić o przedstawienie świadectwa niekaralności.


Krok 6.
Wszystko gotowe? Szerokiej drogi! Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. A może inaczej: jeśli dobrze wybrałeś, będziesz zadowolony. Odsetek usatysfakcjonowanych wolontariuszy jest taki sam niezależnie od tego, czy pracowali oni z niepełnosprawnymi w Afryce, czy przy sadzeniu drzew na zachodniej Białorusi. Wszyscy podkreślają, że nabrali pewności siebie, odwagi i nauczyli się pracy w grupie. Pamiętaj – nie możesz być wykorzystywany jako „tania siła robocza”, bo to wbrew regułom wolontariatu.
 

Opublikowane: czw., 09/05/2013 - 12:16


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie