Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Sieciowa pomoc

fot. Facebook, E-wolontariat
Dobrym być… ale najlepiej bez wychodzenia z domu. Nie musisz jechać na koniec świata, by pomagać. Realizuj wolontariat przez Internet!

Pomaganie naprawdę niewiele kosztuje. Nawet będąc bardzo zabieganym można poświęcić choćby kwadrans dziennie dla innych. Siedząc w metrze w drodze do pracy, ze smartfonem. Albo wieczorem, w oczekiwaniu, aż napełni się wanna na gorącą kąpiel. Jedną z prekursorek „pomagania z fotela” była w Polsce Renata Maroszek, która założyła w sieci „Bank pomysłów, jak naprawić świat szybko, tanio i skutecznie”. Portal, na którym pozbierane były propozycje różnych form niesienia pomocy działał nieprzerwanie przez kilka lat, przyciągając dziesiątki tysięcy zapracowanych i zagonionych altruistów. Jak tłumaczyła sama Renata Maroszek, przez długi czas nie miała czasu ani pieniędzy, żeby zrobić coś dla innych. Więc, gdy nadszedł moment, by pomagać, ona postanowiła… pomóc innym odnaleźć jakąś wartą uwagi akcję, fundację, organizację, bez tracenia cennych minut i godzin w sieci. A w sieci można zrobić wiele dobrego: kilkając, podpisując petycje. Choć bank już nie działa, jego istnienie zainspirowało wiele innych wirtualnych inicjatyw „na dobre”.

 

Stwórz profil i czekaj

Jeśli chcesz pomagać i masz ochotę robić to on-line, wejdź koniecznie na portal sieci wolontariatu Betobe. Możesz jako wolontariusz wykonywać tłumaczenia na zlecenie organizacji non profit, zaprojektować grafikę na jej stronę internetową, skomponować muzykę, możesz też udzielać porad przez Internet. Musisz tylko znać angielski, zarejestrować się na stronie. To nic nie kosztuje – stworzysz swój profil i będziesz mógł skontaktować się z wybranymi organizacjami. Jeśli jednak opanuje cię leń i nie będzie ci się chciało tego robić – lub jeśli, jak każdy zapracowany człowiek, nie będziesz miał na to czasu – nie martw się. Na podstawie błyskawicznej analizy twojego konta Betobe dobierze organizacje i fundacje, którym potrzebne jest wsparcie kogoś dokładnie takiego, jak ty. Szczegóły otrzymasz mailem.

 

Jak to ugryźć…

Koniecznie wejdź też na pierwszy w Polsce portal, w całości poświęcony sieciowemu altruizmowi. Znajdziesz tam ciekawe artykuły i FAQ: czy każdy może zostać wolontariuszem on-line? Jakie umiejętności są potrzebne, przydatne? Jak się do tego zabrać? Jak szukać organizacji pozarządowych, które skorzystałyby na współpracy z tobą? Pamiętaj, że możesz poszukiwać partnera do swoich działań bardziej aktywnie: jeśli jesteś fanem działalności np. WWF Polska, wejdź na ich stronę internetową, znajdź kontakt, zadzwoń albo napisz, że chciałbyś podjąć się realizacji zadań on-line na rzecz WWF. Twoje zaangażowanie na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi!

 

Pisz, funduj, radź

Ale sieciowa pomoc to nie tylko „usystematyzowana” praca na rzecz jakiejś organizacji. To także cała gama działań, które sprawiają, że nasze życie – wirtualne, ale nie tylko – staje się prostsze i przyjemniejsze. Przykład? Tworzenie Wikipedii! A także mapowanie: oznaczanie w wirtualnej przestrzeni miejsc – istniejących w przestrzeni rzeczywistej – według określonych kryteriów. Przyjaznych matkom z dziećmi, zwierzętom, wegetarianom itd. Można w ten sam sposób ostrzegać: np. przed tworzącymi się korkami, utrudnieniami w ruchu samochodowym, rowerowym czy pieszym. Jeśli znasz świetnie angielski, jesteś dobry z matmy, możesz zaangażować się w e-learning: pomagać mniej utalentowanym kolegom, którzy dzięki tobie podwyższą swoje kompetencje. No i robiący ostatnio furorę crowdfunding, czyli „fundowanie przez tłum”. Na specjalnych portalach młodzi – ale nie tylko – ludzie opisują projekty, które chcieliby zrealizować. To może być autorska płyta z niszową muzyką, ale także – film dokumentalny o kobietach Solidarności. A nawet zakup… maszyny do szycia. Jeśli czyjś projekt cię ujmie, skradnie twoje serce, podaruj kilka czy kilkanaście złoty. Nie ruszając się z fotela!

Opublikowane: pt., 19/09/2014 - 16:03


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie