Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Warszawa idzie w ślady Nowego Jorku

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zabrało się za koordynowanie wolontariatu. W internecie ruszył portal ochotnicy.waw.pl, kojarzący chętnych do pracy z tymi, którzy tej pracy potrzebują.

Projekt Wolontariatu Miejskiego „Ochotnicy Warszawscy” przygotowali urzędnicy ze stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej wraz z organizacjami społecznymi i instytucjami. Bezpośrednim impulsem do podjęcia działań był sukces projektu Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™. - Ujawnił on potężny potencjał społecznej aktywności drzemiący w warszawiakach. Blisko 1600 osób pracujących z oddaniem w czasie turnieju było świadectwem zaangażowania mieszkańców w życie stolicy i troski o jej wizerunek jako miasta przyjaznego i otwartego zarówno dla gości, jak i dla mieszkańców – twierdzą urzędnicy.

 

Zadaniem nowego projektu jest łączenie działań podejmowanych przez Urząd m.st. Warszawy, organizacje pozarządowe i instytucje miejskie na rzecz wolontariuszy i organizatorów wolontariatu.  - Naszą wizją jest stworzenie do 2020 roku stabilnego finansowo i organizacyjnie systemu, który umożliwi mieszkańcom Warszawy i przebywającym w niej osobom dostęp do różnorodnych form wolontariatu i aktywności społecznych – przekonują twórcy przedsięwzięcia.

 

Wzorem dla stołecznych urzędników jest nowojorski NYC Service – zainaugurowany w 2009 r. program łączący w sobie elementy akcji społecznej, kampanii informacyjnej, miejskiej strategii i koalicji władz miasta z organizacjami pozarządowymi. W ciągu czterech lat przez system przewinęło się aż dziewięć milionów wolontariuszy! NYC Service stał się inspiracją do stworzenia programu Cities of Service (CoS) – wspólnego przedsięwzięcia ponad 160 miast z USA, którego celem jest angażowanie mieszkańców w akcje ochotnicze.

 

Jednym z najważniejszych elementów systemu budowanego w Warszawie jest strona internetowa ochotnicy.waw.pl. Aktywni mieszkańcy mogą na niej znaleźć interesujące oferty wolontariatu, a organizacje i instytucje publiczne – pozyskać do współpracy osoby dysponujące wolnym czasem. Program nie ogranicza się jednak tylko do bazy ofert - obejmować będzie również m.in. przygotowanie i wdrożenie standardów współpracy z wolontariuszami, wzmocnienie wolontariatu w instytucjach miejskich oraz działania promocyjne: festiwale wolontariatu, happeningi i flash moby, ale też... program lojalnościowy dla wolontariuszy, w którym punkty będzie się zdobywać nie za wydane pieniądze, a za aktywność. – Chodzi o to, aby nakłonić warszawiaków do lokalnej aktywności. Program ma zachęcić do tego, abyśmy my, jako mieszkańcy, byli współodpowiedzialni za miasto, w którym żyjemy, oraz współtworzyli je dla dobra wspólnego – mówi portalowi ngo.pl Dagmara Gortych, ekspertka od wolontariatu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, która była zaangażowana w prace nad projektem.

 

Według portalu ngo.pl, program wolontariatu miejskiego w Warszawie będzie pierwszym tak kompleksowym systemem tego typu w kraju. – Sukces przedsięwzięcia w dużej mierze będzie zależeć od tego, czy uda się zaangażować odpowiednią liczbę organizacji i instytucji, które będą miały do zaproponowania ciekawą ofertę dla ochotników. A co ważniejsze, będą dbały o dobrą współpracę z nimi. Wtedy jest szansa, że zadziała efekt kuli śnieżnej i projekt się rozkręci - przewiduje w rozmowie z ngo.pl Dagmara Gortych.

 

Inspiracją do artykułu był tekst Radosława Wałkuskiego zamieszczony na portalu ngo.pl

 

Opublikowane: śr., 28/05/2014 - 14:39


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie