Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Instrukcja do Polaków

(fot. © snake.eyes - flickr.com)
Rock, moda, seks, himalaizm i zabawki – pięć rozdziałów dokumentalnego przewodnika, który pozwoli zrozumieć Polaków

"Przewodnik do Polaków" (Guide to the Poles) to cykl filmów dokumentalnych realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Filmy zabierają widzów w dokumentalną podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia.

 

Gdy Polakom odebrano prawo do modnego ubierania się, zrobili wszystko, by nie wyglądać szaro i jednolicie. Wbrew brakowi pieniędzy, dobrych materiałów i modnych butików.

 

Gdy Polaków usiłowano wtłoczyć w sztywne ramy polityczne i religijne, w naturalny sposób umieli znaleźć spontaniczną radość w intymnej sferze życia. Czasem z pomocą haitańskich kapłanów wudu.

 

Gdy Polakom nie pozwolono mieć paszportów i podróżować, pewna grupka pasjonatów uparła się i zaczęła zdobywać najwyższe szczyty w Himalajach. Byli najlepsi na świecie.

 

Gdy polityka, rodzina i religia nie dawały młodym Polakom żadnej nadziei, ci wynaleźli dla siebie muzykę rockową. Z siłą, jakiej nikt się nie spodziewał i nikt nie umiał jej przeciwdziałać.

 

 

Gdy małym Polakom usiłowano zabrać ich zabawki, wynaleźli i zbudowali je sobie sami.

 

 

GUIDE TO THE POLES

 

Źródło: Instytut Adama Mickiewicza

Opublikowane: czw., 19/09/2013 - 16:33


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie