Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Kuchnia wigilijna w Europie

fot. Phil Long (CC BY 2.0)
Okres Bożego Narodzenia w wielu kręgach kulturowych jest momentem zadumy i okazją do spędzenia czasu w gronie rodzinnym. W zależności od kraju na stoły wigilijne trafiają różne potrawy, które potrafią zaskoczyć lub zainspirować.

Hiszpania

Na zdjęciu: turrón, fot. Jonathan Pincas (CC BY 2.0)

Hiszpanie dzielą się przy wigilijnym stole turrón, jest to rodzaj nugatu z migdałów i miodu, można do niego dodać orzechy, czekoladę, aromaty i marcepan. Ciasto Trzech Króli to słodki chlebek w kształcie pierścienia, ozdobiony kolorowymi, kandyzowanymi owocami, czasem wypełniony bitą śmietaną.

 

Włochy

Na zdjęciu: panettone, fot.  N i c o l a (CC BY 2.0)

Na włoskim stole znajduje się wiele słodkości, jednym z nich jest panettone, czyli ciasto z bakaliami posypane cukrem pudrem. Znajdziemy tam również pandoro - jest to drożdżowa maślana bułka w kształcie gwiazdy, z wierzchu obsypana cukrem pudrem z dodatkiem wanilii; jak również tort ryżowy oraz pan speziale – odpowiednik polskiego piernika.

 

Francja

Na zdjęciu: foie gras, fot. cyclonebill (CC BY-SA 2.0)

Bardzo ważny dla Francuzów jest obiad pierwszego dnia świąt, podaje się wtedy między innymi foie gras - pasztet z suszonych wątróbek kaczych i gęsich. Pojawia się również na stole pieczony indyk lub pieczeń z sarniny z ziemniakami i pieczonymi kasztami. Francuskie Święta Bożego Narodzenia, nie mogą obejść się bez „świątecznej kłody” - tradycyjnego deseru bűche de noël, przypominającego polską roladę, z kremem albo lodami.

 

Portugalia

Na zdjęciu: Bolo de rei, fot. Mark Hillary (CC BY 2.0)

Na portugalskim stole wigilijnym znajdziemy bacalhau de consoada, czyli gotowane filety z dorsza podawane z ziemniakami, gotowaną kapustą oraz rzepą, brokułami i marchewką. Bolo de rei jest to „królewskie ciasto”, które ma kształt korony, a w jego wnętrzu jest ukrywane ziarnko bobu. Ten, kto je znajdzie, ma zagwarantowane szczęście w nadchodzącym roku.

 

Norwegia

Na zdjęciu: rommegrot, fot. Mike Fay (CC BY-NC 2.0)

Norwegowie rozpoczynają wigilię od rommegrot, czyli gęstej zupy mlecznej z cynamonem podawanej z suszoną wędliną. Specyficznym dla Norwegii daniem jest lutefisk, czyli ryba ługowana - suszoną tuszę dorsza moczy się przez kilka dni w wodzie, którą często trzeba zmieniać. Lutefisk podaje się z ziemniakami i dodatkami w postaci boczku i sosów.

 

Anglia

Na zdjęciu: pudding, fot. Kit (CC BY-NC 2.0)

Najpopularniejszym deserem jest pudding, jest on przygotowywany z 13 składników, które mają symbolizować Jezusa Chrystusa i 12 apostołów. Zgodnie z tradycją, każdy z członków rodziny musi choć raz zamieszać masę drewnianą łyżką, wykonując ruchy ze wschodu na zachód. Pudding podawany jest w polewie z budyniu lub brandy.

 

Grecja

Na zdjęciu: christopsomo, fot.  Emily Carlin (CC BY-NC-ND 2.0)

Na greckich stołach pojawia się christopsomo, czyli chleb Chrystusa, z orzechami i odciskiem krzyża. Pozostałe smakołyki świąteczne to różnorodnie przyrządzana jagnięcina, cielęcina i indyk, a także słodkie bakaliowe ciasta i desery.

 

Weronika Budrewicz

Opublikowane: wt., 22/12/2015 - 11:01


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie