Europski portal za mlade
Informacije i mogućnosti za mlade u Europi

Spacer po projektowanym domu dzięki wirtualnej rzeczywistości

Fot. Knight Center for Journalism in the Americas (CC BY 2.0)
Wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości umożliwiają spacer po projektowanych domach, mieszkaniach czy dużych inwestycjach przemysłowych. Dają możliwość np. zmiany kolorów ścian czy elementów wnętrza podczas jego oglądania.

Jedną z pierwszych firm w Polsce, która wdraża wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości, jest InPlanner, założona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej, która działa w Inkubatorze Technologicznym łódzkiego Technoparku.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, aranżacji wnętrz od zawsze towarzyszy problem przedstawienia zamysłu projektanta w sposób zrozumiały dla większości osób, a stosowane obecnie fotorealistyczne wizualizacje mają szereg wad – przede wszystkim brak głębi. Łódzka firma tworzy wizualizacje architektoniczne w wirtualnej rzeczywistości, wykorzystując do tego najnowsze elementy techniki, czyli m.in. gogle VR.

 

- „Dzięki takim sposobom wizualizacji przede wszystkim jest lepsze poczucie głębi, skali obiektu, możemy zwiedzić każdy zakątek mieszkania, obejrzeć go z bliska i z daleka, z różnych perspektyw, prawie dotknąć” - powiedział szef firmy Adam Preś. Jak dodał, praca nad wizualizacją zaczyna się od pozyskania modelu, bądź stworzenia go indywidualnie. - "Następnie nakładamy tekstury na taki model, pracujemy nad tym, aby wyglądały one możliwie realistycznie, aby była ich odpowiednia połyskliwość, chropowatość i później dopracowujemy kwestię wizualną ustawiając odpowiednio światła" - dodał.

 

Spacer po wirtualnym mieszkaniu jest możliwy przy pomocy gogli VR oraz dwóch kontrolerów. Jak wyjaśnił Paweł Romanowski, ruchy użytkownika wykonywane w świecie realnym, zostają odzwierciedlone w wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo przy pomocy kontrolerów istnieje możliwość teleportacji na większe odległości, np. na wyższe kondygnacje.

 

Wirtualna rzeczywistość wkracza do domu

Spacer – zdaniem twórców wirtualnych projektów - daje ogromne możliwości prezentacji i aranżacji. Możliwa jest na przykład zmiana koloru ścian, czy elementów wyposażenia w trakcie oglądania. Podczas spaceru można także otwierać i zamykać drzwi, przemieszczać przedmioty czy zapalać i gasić światła.

- „Dzięki temu w przypadku, kiedy architekt ma kilka koncepcji odnośnie danego projektu, klient w czasie rzeczywistym może sobie zmienić np. kolor ścian, płytki na podłodze i zdecydować się na tę aranżację, która ostatecznie mu pasuje” - dodał Romanowski.

 

Spacery po wirtualnych wnętrzach możliwe są nie tylko za pomocą gogli VR, ale także na komputerach w formie gry oraz smartfonach za pomocą cardboardów. Odbiorcami takich wirtualnych wizualizacji - zdaniem autorów - mogą być nie tylko architekci, czy indywidualni klienci, ale także inwestorzy i deweloperzy, którzy mogą przedstawić swoje obiekty w sposób niestandardowy i np. ograniczyć do minimum liczbę tzw. mieszkań pokazowych.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Objavljeno: uto, 30/08/2016 - 09:35


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebna vam je stručna pomoć ili savjet?

Pitajte nas!