Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Zagraj i weź udział w międzynarodowym badaniu!

Materiały udostępnione przez twórców projektu.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają wszystkich do udziału w międzynarodowym badaniu, które ma pomóc w zrozumieniu sposobu myślenia mieszkańców różnych krajów.

Jak tłumaczą naukowcy, styl myślenia to sposób, w jaki analizujemy nowe informacje i podejmujemy decyzje. Badania publikowane na przestrzeni ostatnich lat pokazały, że ludzie pochodzący z różnych krajów charakteryzują się różnymi stylami myślenia. Przykładowo: mieszkańcy Europy Zachodniej mają tendencje do skupiania się na pojedynczych przedmiotach i na pojedynczych przyczynach zdarzeń, a mieszkańcy Wschodniej Azji skupiają się częściej na tym, jak różne obiekty są ze sobą połączone i na tym jak wiele czynników wpływa na dane zdarzenie.

Grupa naukowców z University of Exeter, Durham University, Queen Mary University of London współpracując z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum prowadzi obecnie badanie mające na celu lepsze zrozumienie różnic stylów myślenia w różnych krajach. Ze strony polskiej badaniem kierują prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z UJ CM.

 

- „Styl myślenia można określić badając m.in. to, jak ktoś rozwiązuje różne zadania w grach” – wyjaśnia dr Galbarczyk. Udział uczestników projektu – tłumaczy naukowiec - polega jedynie na zagraniu w prostą grę komputerową.

 

„Globalna Wioska”
Grę tę „Globalna Wioska” można za darmo pobrać ze sklepu App Store na każde urządzenie mobilne firmy Apple (iPad, iPhone). Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej. Zebrane za pośrednictwem aplikacji dane mają pozwolić naukowcom na zbadanie różnic w stylu myślenia pomiędzy mieszkańcami różnych krajów.

 

- „Interesuje nas również, czy przeprowadzając się do innego kraju ludzie przejmują styl myślenia charakterystyczny dla mieszkańców tego kraju, czy też zmiana otoczenia nie ma wpływu na to, w jaki sposób myślą” – dodaje prof. Grażyna Jasieńska z UJ. - „Dlatego do zagrania w naszą grę zapraszamy również osoby, które na stałe mieszkają lub przez jakiś czas mieszkały poza swoją ojczyzną” – zaznacza badaczka.

 

Grę można pobrać klikając tutaj.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Opublikowane: czw., 14/01/2016 - 09:42


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie