Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Czy Europa jest szczęśliwa? Zaskakujące badania Eurostatu

20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia oficjalnie ustanowiony zaledwie kilka lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych.A czy Europejczycy są szczęśliwi? Eurostat opublikował badania dotyczące poziomu szczęścia.

Dane zostały zebrane w 2013 r., kiedy to ankieterzy przemierzyli Europę wzdłuż oraz wszerz, podpytując pytając o proste zagadnienie - w jakim stopniu jesteś zadowolony/a ze swojego życia? Rezultaty w skali od zera (zupełnie niezadołowany) do dziesięciu (całkowicie zadowolony) wypadły zaskakująco pozytywnie. Niemalże 80% badanych w wieku od 16 lat oceniło się na szóstkę oraz wyżej. Natomiast w ogólnym wyniku stary kontynent uzyskał bardzo dobrą średnią na poziomie 7,1.

 

Główne czynniki

Ankietowani wymieniali kilka głównych czynników decydujących o poziomie szczęścia - na pierwszym miejscu uplasował się stan zdrowia. Nawet zwykła grypa potrafi wypompowywać zasoby energii, rozbijając porcelanową filiżankę z fartem. Kolejne czynniki to: sytuacja finansowa powiązana z dochodami (kto w dzisiejszych czasach nie potrzebuje pieniędzy?), sytuacja na rynku pracy - stałe zatrudnienie zdaje się być ważniejsze niż niektórym mogłoby się wydawać.

 

Zimna północ czy gorące południe?

Gdyby zapytać, kto z nich posiada większą umiejętność czerpania szczęścia z życia, zapewne w powszechnej opinii wygrałyby kraje klimatu śródziemnomorskiego. Nic bardziej mylnego! Grecja, Cypr i Portugalia uzyskały jeden z niższych wyników o wartości 6,2, a Bułgaria najniższy wynik wśród państw - 4,8.

Najbardziej zadowoleni ze swojego losu są Skandynawowie: Duńczycy, Finlandczycy, Szwedzi - wszyscy 8,0. Wysoko w rankingu znajdziemy także Austrię oraz Holandia - oba po 7,8.

 

W młodych siła

Zaskakujące jest to, że osoby w wieku 16-24 - ludzie narzekający na szkołę, studia, wieczne niewyspanie, spóźniające się autobusy oraz co jeszcze popadnie - wypadają najlepiej na tle wszystkich grup wiekowych. Ogólny „wskaźnik szczęścia” wynosi aż 7,6! Okazuje się, że wraz z wiekiem zadowolenie spada, wyjątek stanowi grupa osób 64-75 lat. Najprawdopodobniej  przyczynia się do tego spokojne życie na emeryturze oraz poświęcanie czasu na ulubione zajęcia. 

Jeżeli wciągnie czujecie się usatysfakcjonowani, nie martwcie się. W czerwcu bieżącego roku na stronie internetowej Eurostatu zostanie opublikowany kompleksowy pakiet wskaźników jakości życia.

 

Adrian Goss