Europski portal za mlade
Informacije i mogućnosti za mlade u Europi

Tekstylia na wagę złota

fot. Keoni Cabral (CC BY 2.0)
Antybakteryjne materiały, nietoksyczne dla komórek człowieka, mogą zastąpić antybiotyki w niektórych zastosowaniach medycznych, w tekstyliach lub opakowaniach kosmetyków, leków i produktów spożywczych.

Z takich nanokompozytów z dodatkiem złota tworzy się hydrożelowe opatrunki i rusztowania do hodowania komórek, z których zbudowane będą implanty tkanek miękkich.

- „Nanopokrycia składają się z nanocząstek złota, które są zanurzone w małych spłaszczonych bloczkach o boku mierzącym ok. 20 nm. Przypomina to czekoladki, w których jak rodzynki zanurzone są nanocząstki złota. Te małe czekoladki są przyczepiane do powierzchni, którą modyfikujemy, na przykład do włókien bawełny” – mówi dr Katarzyna Wybrańska z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
 

W wyniku tych modyfikacji powstają materiały antybakteryjne, a przy tym nietoksyczne dla ludzkich komórek. Badania znajdą zastosowanie w produkcji odzieży bawełnianej o właściwościach antybakteryjnych. Takie tekstylia potrzebne są w medycynie, ale przydają się też sportowcom czy żołnierzom. Badania mogą zainteresować również firmy z branży spożywczej. Pokrywając nanokompozytem wnętrze opakowań można zapewnić im antybakteryjne właściwości, zmniejszając ilość stosowanych antybiotyków czy środków konserwujących.

 

Dr Wybrańska odkryła, że taki nanokompozyt przy swoim działaniu antybakteryjnym nie jest szkodliwy dla komórek ludzkich, choć przecież zwykle substancje, które działają niszcząco na bakterie mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm ludzki. Badania dowiodły, że komórki ludzkie mogą w pobliżu takiego kompozytu żyć, a nawet rozwijać się na powierzchni zmodyfikowanej. W poszukiwaniu biotechnologicznych zastosowań tej wiedzy naukowiec bada hydrożelowe opatrunki trzeciej generacji.

- „Hydrożel przypomina galaretkę, jest tam niewiele polimeru, który wygląda jak pianka i jest wypełniony cieczą. Dzięki temu rany się lepiej goją, bo do wypełnienia można dodać dodatkowy lek. W moim przypadku powierzchnia gąbki jest zmodyfikowana nanokompozytem. Opatrunek, który będziemy przykładać do rany będzie od razu działał antybakteryjnie i zmniejszy ryzyko zakażenia” – zapowiada dr Wybrańska.

Dodatkowo hydrożel może stanowić rusztowanie do wzrostu komórek. Takiego rusztowania używa się po to, żeby namnożyć jakieś komórki na jakimś konkretnym kształcie, a potem wszczepić do organizmu jako implanty albo protezy tkanek, np. tkanki tłuszczowej.

 

Dr Wybrańska wygrała 100 tys. w konkursie IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dzięki tym środkom będzie mogła zgromadzić wiedzę na temat właściwości fizyko-chemicznych i użytkowych tak zmodyfikowanych materiałów i określić najlepszy sposób wykorzystania wynalazku. Zamierza stworzyć prototyp nowego produktu dla rynku biomedycznego i przygotować go do komercjalizacji. Zakończyły się już badania podstawowe, są też zgłoszenia patentowe. Finansowanie z FNP umożliwia rozwijanie wynalazku w kierunku konkretnego zastosowania. Dr Wybrańska kontaktuje się z instytucjami, które mogłyby wesprzeć jej projekt i go skomercjalizować. Szuka inwestora branżowego. Miała swoje stoisko na wystawie wynalazków w Warszawie. Brała udział w konkursie dla przedsiębiorczych kobiet, dzięki czemu mogła zaprezentować swój wynalazek szerszej grupie zainteresowanych osób. Udało jej się skontaktować z firmami finansującymi wdrażanie wynalazków.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl