Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Raport: jakiż tradycyjny jest jegomość Internet!

Facebook jest retro?
fot. gabrielap93/ Flickr.com
Instytut Monitorowania Mediów wspólnie z Biblioteką Śląską przeprowadził badania słów i zwrotów retro używanych w Internecie. Ukazało się, że są one bardzo popularne!

Neologizmy i internetowy slang dominuje w języku internautów, lecz Polacy nadal lubią używać słów nieoczywistych i staromodnych - wynika z badań Instytutu Monitorowania Mediów.

„Blogerzy kulinarni pitraszą, z serwisów randkowych korzystają epuzerzy i absztyfikanci, na Instagramie dandysi robią selfie, a Snapchata opanowali psotnicy. Z reguły jednak jest klawo i frymuśnie” – takimi słowani rozpoczyna się raport.

 

- „Nie będę ukrywać, że swoista zabawa z dawnym słowem zaskoczyła nas, pomysłodawców, ale i naszych czytelników” – ocenił w komentarzu prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

 

Zacny Facebook

Polacy są optymistami? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale słowo „zacnie” to najczęściej używany staromodny wyraz na tym portalu.

Zaraz za nim plasują się słowa, które wydawałoby się – pasują bardziej do przestarzałej lektury szkolnej, niż do jednego z najważniejszych mediów społecznościowych XXI wieku – „niewiasta”, „lico”, „jeno” i „niecnie”.

 

Użytkownicy Facebooka chcą najwyraźniej w oryginalny sposób wyrażać emocje. W zestawieniu najpopularniejszych słów znalazły się m.in. „heca” i „klawo”. Swoje zdanie lubimy wyrażać również –wydawałoby się – nieco bardziej inteligentnie – stąd sformułowanie „jak mniemam”.

 

Jak podają twórcy raportu, na Facebooku w ciągu roku pojawiło się aż 77 tysięcy komentarzy, które zawierały słowa retro. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są one na Twitterze – nie sprzyja temu krótka forma wpisu powodująca konieczność łatwego i jasnego przekazywania informacji.

 

Twitter jest używany głównie przez Polaków w wieku 15-24 lata (jak wynika z badań Megapanel PBI/Gemius), natomiast na Facebooku można spotkać ludzi w różnym wieku. Wykorzystywaniu bardziej efektownego słownictwa sprzyja też możliwość umieszczania dłuższych wypowiedzi.

 

Niecna degrengolada

Twórcy raportu zajęli się również słowami retro najczęściej używanymi przez dziennikarzy. Okazało się, że w komentarzach politycznych Wyborczej.pl często pojawia się "degrengolada". „Niecnie” znalazło się w słowniku dziennikarzy wPolityce.pl, Super Expressu i Faktu. Dla równowagi – często można było przeczytać opinię, iż coś jest „zacne” – czyli po prostu archaiczny obiektywizm.

 

Nie takie słowo stare?

Jak ocenia prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, słów wskazanych w raporcie nie należy jednoznacznie uznawać za przestarzałe archaizmy. - „Na pewno nie uznałbym za zapomniane słów „zacny”, „mniemam” czy „degrengolada”. Słowa te mają wartość stylu wysokiego, ale nie są przestarzałe. Są archaizujące, ale nie archaiczne – przestarzałe. Pewnie dlatego internauci chętnie ich używają” – ocenia ekspert.

 

Monika Toppich

Źródło: raport Instytut Monitorowania Mediów i Biblioteki Śląskiej