Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Spełnienie marzeń o podboju kosmosu w zasięgu ręki

Fot. Rian Castillo / flickr.com
Marzenia o posiadaniu własnej rakiety czy locie w kosmos można spełniać w Polskim Towarzystwie Rakietowym (PTR), którego członkowie - pod okiem instruktorów - samodzielnie budują amatorskie rakiety.

 

Dziecięce marzenie o podboju kosmosu w zasięgu ręki

Źródło filmu: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Polskie Towarzystwo Rakietowe istnieje od 2010 roku. Skupia ono i koordynuje działalność twórców amatorskich, eksperymentalnych rakiet badawczych. 

 

W szeregach PTR są ludzie różnych profesji: studenci, inżynierowie mechanicy, inżynierowie elektronicy, inżynierowie chemicy, projektanci, informatycy i wielu innych.

 

Dzięki współpracy z Wojskiem i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w październiku 2010 roku udało się zorganizować pierwszy ogólnopolski piknik rakietowy na którym zaprezentowano w locie około 30 rakiet eksperymentalnych. Zespołowi wchodzącemu w skład PTR udało się zbudować od podstaw rakietę badawczą, która wzniosła się na wysokość 3,4 km, wykonała film z pokładu, zebrała różnorodne dane pomiarowe i bezpiecznie wylądowała.

 

Po zbudowaniu rakiety zespołu spotykają się na poligonach, gdzie przez kilka dni wspólnie przeprowadzają starty rakiet. "Samodzielne puszczanie rakiet, gdzieś na łące pod blokiem, to nie jest dobry pomysł. Lepiej to zrobić z nami, również ze względów bezpieczeństwa" - zachęca Wojciech Głażewski z PTR.

 

Opublikowane: wt., 13/05/2014 - 12:38


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie