Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Skarby galerii, muzeów i bibliotek z całej Europy w sieci - Europeana

Wyobraź sobie połączenie wirtualnych muzeów i galerii, bibliotek cyfrowych i archiwów z całej Europy - coś takiego istnieje. A co ciekawsze - masz do tego dostęp!

Mówiąc w skrócie - Europeana to kultura europejska w internecie. Zebrane ponad 30 milionów pozycji (i ta liczba ciągle rośnie) dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy na jednym portalu.

 

Przeglądać można obiekty z czołowych galerii, bibliotek, archiwów i muzeów Europy. Książki i manuskrypty, fotografie i obrazy, programy telewizyjne i filmy, rzeźby i wytwory rzemiosła, pamiętniki i mapy, nuty i nagrania - wszystkie je znajdziesz tutaj! Nie musisz już w ich poszukiwaniu przemierzać kontynentu... ani fizycznie, ani wyrtualnie!

 

A jeśli znalazłeś/znalazłaś coś, co ci się podoba, możesz ściągnąć to na swój komputer, wydrukować, wykorzystać, zapisać, podzielić się z innymi.

 

Pomysły i inspiracje można znaleźć w milionach obiektów Europeany. Te obiekty to m.in.:

  • Obrazy - malarstwo, rysunki, mapy, fotografie i zdjęcia obiektów muzealnych,
  • Teksty - książki, czasopisma, listy, pamiętniki i archiwalia,
  • Dźwięki - muzyka i nagrania głosowe uwiecznione na wałkach, taśmach i płytach oraz audycje radiowe,
  • Filmy - obrazy filmowe, kroniki i audycje telewizyjne.

 

Niektóre z nich są znane na całym świecie, jak na przykład dzieło Izaaka Newtona o zasadach dynamiki, rysunki Leonarda da Vinci, obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą" lub obiekty dotyczące muru berlińskiego. Inne to ukryte skarby, czekające na odkrycie.

Słynne nazwy takie jak British Library w Londynie, Rijksmuseum w Amsterdamie i Luwr w Paryżu, prezentują swoje zbiory obok mniejszych organizacji z całej Europy. Połączone w ten sposób kolekcje pozwalają na odkrywanie i badanie europejskiej historii od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy.

 

Niezależnie od tego, czy znajdziesz słynne dzieło, czy mniej znany obiekt, Europeana zawsze doprowadzi cię do oryginalnego źródła materiału, żeby dać Ci pewność jego autentyczności.

 

 

 

 

Opublikowane: pt., 25/04/2014 - 16:16


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie