Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Naukowe tematy nigdy wcześniej nie były tak prosto wyjaśnione

"Fascynuje mnie każda dziedzina wiedzy, która ma coś ciekawego do zaoferowania. Przede wszystkim jednak chodzi o dobrą zabawę!" - mówi autor "Polimatów"
Powstaje coraz więcej portali, stron internetowych, fanpage’y, blogów i vlogów, które podają naukowe treści w superciekawy i przystępny sposób.

Poniżej przedstawiamy kilka z takich naukowych stron czy blogów, które wydają się nam najciekawsze. Oczywiście nie jest to lista zamknięta, na pewno będziemy powracać do tego tematu i podrzucać Wam jeszcze więcej linków.

 

1. CRAZY NAUKA

 

 

Blog i fanpage tworzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy – małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Publikowali m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Newsweeku”, „Wiedzy i Życiu”. A potem zapragnęli pisać na własny rachunek i tak narodziła się Crazy Nauka.

 

2. I F***ING LOVE SCIENCE

 

 

Facebookowy fanpage założony w marcu 2012 roku ma już ponad 11 milionów fanów. Oni wszyscy kochają naukę!

 

3. CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

 

 

Historia nie musi być nudna, rozwlekła ani śmiertelnie poważna. Wcale nie trzeba odchodzić od faktów, aby przedstawić wciągające, trzymające w napięciu i przyprawiające o zawrót głowy anegdoty. To właśnie starają się robić autorzy "Ciekawostek historycznych". Wyciągają najciekawsze i najbardziej zaskakujące informacje i nie przynudzają! Każdy tekst ma maksymalnie 8000 znaków.

"Ciekawostki historyczne" powstały we wrześniu 2010 roku. Portalem kieruje Kamil Janicki wspólnie z Rafałek Kuzakiem i Aleksandrą Zaprutko-Janicką.

 

4. POLIMATY

 

 

Autor „Polimatów” Radosław Kotarski tak pisze o sobie i swoim blogu:

 

"Jestem przekonany, że o każdej dziedzinie wiedzy można opowiadać tak, że będzie to ekscytująca podróż po jej zagadnieniach. Nazwa Polimaty pochodzi z greckiego słowa πολυμαθής (polymathēs), oznaczającego wiedzieć wiele. Ale do czego potrzebna jest Ci ta wiedza?

  • pozostajesz sprawny intelektualnie przez całe życie
  • dobrze się bawisz, ponieważ wiedza podawana w stylu Polimatów jest lekka i przyjemna
  • wiedza, którą zdobywasz przydaje Ci się w życiu osobistym i zawodowym
  • odczuwasz przyjemność, bo nauka jest antidotum na nudę i niepokój
  • poprawiasz pewność siebie, bo wiedza pozwala Ci się na odnalezienie w każdym środowisku
  • … i wiele innych, a jaki jest Twój powód?".

 

5. NAUKA – TO LUBIĘ!