Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Gimnazjalistki i gimnazjaliści wynalazcy poszukiwani!

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny skierowany właśnie do Was - gimnazjalistki i gimnazjaliści! Dzięki niemu będziecie mogli rozwinąć swoje zainteresowanie przedmiotami ścisłymi.

Kreatywne warsztaty to pierwszy etap Akademii. Są one prowadzone przez studentów kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej, którzy w ciekawy i angażujący sposób dzielą się swoją wiedzą z młodzieżą. Zwiedzanie laboratoriów, warsztatów samochodowych i samolotowych czy budowanie robotów to tylko niektóre przykłady atrakcji w programie. Spotkania te mają zainspirować młodych ludzi do tworzenia pożytecznych wynalazków.

 

Drugi etap programu to konkurs – zainteresowani uczniowie mają za zadanie przygotować wynalazek: projekt lub prototyp urządzenia, które będzie miało zastosowanie w praktyce. Pomysł wynalazku musi spełniać następujące kryteria:

  • niskie koszty realizacji,
  • możliwość powszechnego użycia,
  • urządzenie powinno być przyjazne dla środowiska naturalnego (np. eko-materiały, oszczędność energii)
  • wynalazek musi dotyczyć wybranych dziedzin takich jak: technika motoryzacyjna, technika w domu, technika w ogrodzie.

 

logo Akademia Wynalazców Zespoły konkursowe mogą składać się z maksymalnie pięciu osób i jednego nauczyciela opiekuna. Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” odbywają się rokrocznie na początku roku. Nauczyciele rejestrują uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków.

 

W tym roku w ofercie programowej warsztatów znalazły się sprawdzone w ubiegłych edycjach zajęcia z robotyki, mechaniki, energetyki niekonwencjonalnej, a także ochrony własności intelektualnej. Nowością będą zajęcia dotyczące m.in. konstrukcji mostów, szybkiego prototypowania, obserwacji zjawisk w podczerwieni i wypraw kosmicznych.

 

Gimnazjaliści, którzy wzięli udział w konkursie na najlepszy wynalazek i zakwalifikowali się do finałowej 10., zrzeszeni są w Klubie Absolwentów Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Dzięki temu mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach związanych z nauką, techniką i wynalazczością. Obecnie do Klubu należą przedstawiciele blisko 30 zespołów z warszawskich i wrocławskich gimnazjów.

 

Opublikowane: czw., 13/03/2014 - 17:14


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie