Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Myśl jak dzieciak, naciśnij każdą klamkę, zgub się!

Mural w przejściu podziemnym pod al. Niepodległości, Sopot (© magro_kr - flickr.com)
Coraz więcej jest w sieci przewodników pełnych pomysłów na nietypowe zwiedzanie polskich miast. Kierują w stronę zapomnianych dzielnic, ciemnych podwórek... Zachęcają: porzuć przyzwyczajenia turysty, poznaj tubylców

Murale na blokowisku kontra Wilanów


Klasyczne przewodniki po miastach kierują naszą uwagę na to wszystko, co godne uwagi, historycznie ważne, wyróżniające się czy unikatowe, ale zestaw tych znaczących miejsc jest stereotypowy, łatwy do przewidzenia – pisze we wstępie do jednego z nietypowych przewodników Wojciech Burszta. Warsaw City Alive zawiera 33 subiektywne trasy po mieście. Nie znajdziemy wśród nich Łazienek, Zamku Królewskiego i Pałacu Kultury. Jedna poprowadzi nas śladami najbrzydszych pomników w stolicy, inna – „Warszawa Fanatyczna” – to przegląd haseł kibicowskich, a „Zejdziemy z murów” – politycznych. Autorzy zapewniają, że po lekturze dowiemy się kim są warszawscy brikolerzy, gdzie się podziewa Marilyn Monroe i o czym szepczą warszawskie mury.


Jedną z pierwszych takich publikacji były Spacerowniki po wielu miastach Polski, wydawane w wersji książkowej lub jako dodatki do „Gazety Wyborczej”. W każdym znajdziemy trasy spacerów, z najciekawszymi obiektami wartymi obejrzenia: budynki, pomniki, ulice, a także miejsca, z których rozciągają się najpiękniejsze miejskie panoramy. Spacer można zacząć lub skończyć w dowolnym miejscu. Przewodniki zaprezentują miejsca, o których warto wiedzieć, a które na co dzień mijamy obojętnie – to, co znajduje się najbliżej, jest jednocześnie najmniej zauważane i najbardziej egzotyczne.


Najlepsze frytki sprzedają na Francuskiej


Autorzy oryginalnych przewodników to licencjonowani przewodnicy, pasjonaci, studenci twórczo podchodzących do praktyk na uczelni… Znają najlepsze w mieście bary mleczne, miejsca na romantyczną randkę i sposoby na odpoczynek na łonie natury w środku metropolii. Pokażą miejsca, w których przesiadywali artyści - jak Stasiuk w frytkarni na Francuskiej w Warszawie. Prowadzą blogi, tworzą nieformalne grupy i organizują otwarte wycieczki w dowolnej formie, na przykład: fotospaceru, nordic walkingu, przejażdżki rowerem lub zabytkowym Fiatem 125.


Ta sama pasja łączy wolontariuszy tworzących Global Greeter Network – sieć ludzi na całym świecie, którzy chcą za darmo pokazać turystom swoje miasto swoimi oczami. „Greeter” to tak jakby lokalny przewodnik – gospodarz, który z chęcią przywita nas w swoim mieście i oprowadzi za darmo.


Gry uliczne


Jedną za najpopularniejszych atrakcji Krakowa jest… przejazd mydelniczką do Nowej Huty. W nostalgiczną podróż w czasy PRL-u, do pierwszego socrealistycznego miasta w Polsce, zaprasza firma Crazy Guides. Przez szyby trabanta, zwanego „zemstą Honeckera”, nowohuckie budynki przypominają bardziej renesansowe włoskie pałace niż siermiężną, socjalistyczną architekturę. Na końcu czeka odpoczynek w restauracji „Stylowa”, która nie zmieniła się od czasów towarzysza Gierka.

Myślimy „zwiedzanie miasta z przewodnikiem” i od razu widzimy zwartą masę w koszulkach o tym samym kolorze, grzecznie podążającą za kolorową parasolką. Tymczasem to już prehistoria. Najodważniejszym różne instytucje kultury i organizacje pozarządowe proponują udział w grach miejskich, które są połączeniem interaktywnego zwiedzania, integracji oraz zabawy. Charakter programu jest dostosowany każdorazowo do potrzeb uczestników. Zadania mogą być nastawione na przykład na poznanie obiektów turystycznych, przekazanie informacji historycznych czy geograficznych – mówi Justyna Król, pracownik działu turystyki aktywnej w firmie Orienteering.


Co roku w Poznaniu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Gier spotkać można niezwykłe postacie, od króla Przemysła II poczynając, przez biskupa Lubrańskiego i Powstańców Wielkopolskich, a na samym św. Mikołaju kończąc. Dzięki ucharakteryzowanym animatorom i rekwizytom uczestnicy gier miejskich doświadczają niepowtarzalnego klimatu właściwego dla danej gry, a za sprawą ciekawych zagadek ukrytych w przestrzeni miasta odkrywają ją w niecodzienny sposób.