Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Poznaj twórców na światowym poziomie

Julia Marcell, jedna z najciekawszych polskich wokalistek podczas Festiwalu Malta 2010 Fot. Kali187/flickr.com/licencja CC
Polskie zespoły rockowe nie są może tak znane, jak brytyjskie, ale poziomem i kreatywnością z pewnością im nie ustępują. Podobnie jest w innych dziedzinach sztuki – polskim twórcom nie brak niczego, poza większym budżetem na promocję

Do najbardziej znanych na świecie polskich twórców kultury należą bez wątpienia filmowcy – laureaci Oscarów – reżyserzy Andrzej Wajda i Roman Polański, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, operator Janusz Kamiński czy scenograf Allan Starski. Polskie kino doceniano jednak nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W historię europejskiej kinematografii na stałe wpisali się tacy twórcy jak Krzysztof Kieślowski (lauret m.in. Złotego Lwa w Wenecji), Krzysztof Zanussi czy Zbigniew Preisner, a polski nurt „kina moralnego niepokoju” z II połowy lat 70. XX-wieku uznawany jest za jeden z najciekawszych w historii kina. Coraz więcej mówi się też o polskich aktorach – w 2012 r. europejską nagrodę Shooting Star dla najlepszych aktorów młodego pokolenia odebrał Polak, Jakub Gierszał, ważne role w europejskich filmach i teatrach grają również Wojciech Pszoniak i Jerzy Stuhr.

 

Polskich twórców nie brak również w innych dziedzinach sztuki. Do najwybitniejszych kompozytorów współczesnej muzyki poważnej zaliczany jest Krzysztof Penderecki, śpiewaczek operowych – Małgorzata Walewska, muzyków jazzowych – Tomasz Stańko i Leszek Możdżer, pianistów – Rafał Blechacz, a twórców teatralnych – Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski i Jan Klata. W największych galeriach sztuki na świecie spotkać zaś można prace takich twórców jak Mirosław Bałka, Wojciech Siódmiak, Wilhelm Sasnal, Paweł Althamer, Rafał Olbiński czy Magdalena Abakanowicz. Coraz więcej mówi się też o innych twórcach, np. Pati Dubiel, , Katarzynie Kozyrze, Zbigniewie Liberze czy Zofii Kulik.

 

Warto wspomnieć również o polskiej literaturze. Światową sławą cieszą się m.in. dzieła polskich noblistów – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza oraz innych poetów – Adama Zagajewskiego, Stanisława Różewicza, Witolda Gombrowicza czy Sławomira Mrożka. Do jednych z najczęściej tłumaczonych i najpopularniejszych polskich pisarzy za granicą należą Stanisław Lem i Ryszard Kapuściński. Przekłady ich dzieł można bez większych problemów zdobyć w bibliotekach uniwersyteckich.

 

Trudniej zdobyć światową popularność polskim twórcom muzyki rozrywkowej. Nie znaczy to jednak, że nie mają niczego do zaproponowania. Jeśli chciałbyś poznać najważniejszych polskich twórców muzycznych, sprawdź tych, którzy w ostatnich latach zdobyli najważniejsze nagrody w tej branży – czyli Fryderyki. Warto odwiedzić również polskie portale poświęcone muzyce elektronicznej i hip-hopowej oraz poznać artystów czerpiących z kultury ludowej – np. zespół Warsaw Village Band, Dagadana i Monodia.

 

O najciekawszych polskich wydarzeniach kulturalnych przeczytać można – w jęz. angielskim – m.in. na stronie www.culture.pl/web/English/news. Prestiżowe nagrody dla twórców – Paszporty Polityki – przyznaje też tygodnik Polityka.

Opublikowane: wt., 21/05/2013 - 10:45


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie