Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Gościnni, ale nieufni

Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów świata (fot. nina.gov.pl/flickr.com)
Polska jest dumna ze swojej kultury zarówno materialnej, jak i duchowej. Wśród Polaków nie brak laureatów Oscarów oraz najważniejszycych festiwali. Oferta kulturalna w największych miastach jest już na europejskim poziomie.

Jeśli jesteś zainteresowany polską sztuką, musisz koniecznie odwiedzić najważniejsze miejscowe muzea, galerie i teatry. W Warszawie są to m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Fryderyka Chopina , Muzeum Plakatu oraz Centrum Sztuki Współczenej na Zamku Ujazdowskim. Koniecznie warto też odwiedzić Teatr Narodowy, prezentujący klasyczny repertuar, bardziej awangardowy TR Warszawa, a także  Muzea Narodowe w Krakowie (najstarsze w Polsce) i Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Najważniejsze polskie instytucje muzealne finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe instytucje – przez samorządy wojewódzkie i lokalne. Nie brakuje też muzeów i teatrów prywatnych.

 

Pomyśl też o wybraniu się na najważniejsze festiwale kulturalne (Malta w Poznaniu czy Czterech Kultur w Łodzi) i filmowe (Warszawski Festiwal Filmowy i Nowe Horyzonty). Najważniejsze nagrody dla polskich twórców (Złote Lwy) przyznawane są w trakcie Gdynia Film Festival.

 

Coraz większą rolę w Europie zaczynają odgrywać polskie festiwale muzyczne. Organizowane są na światowym poziomie, a odwiedza je regularnie cała czołówka sceny rockowej, popowej i alternatywnej. Warto pojechać przede wszystkim na Heineken Open'er Festival (na początku lipca w Gdyni, woj. pomorskie), na którym w ostatnich latach grały m.in. takie zespoły jak Muse, Coldplay czy Pearl Jam. Co roku impreza ta gromadzi dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a jej organizatorzy doczekali się już nagrody European Festival Awards w kategorii najlepszy duży festiwal na Starym Kontynencie.

 

Mniej oczywistych artystów i bardziej hipisowską atmosferę oferuje festiwal Przystanek Woodstock, organizowany w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). To tam padają rekordy, jeśli chodzi o liczbę widzów – według szacunków niektóre koncerty oglądało 300 tysięcy osób. Ciekawe festiwale muzyczne odbywają się również w Warszawie (Orange Warsaw Festival i Warsaw Summer Jazz Days), Krakowie (Coke Live Festival), Wrocławiu (Vratislavia Cantans i Katowicach (Tauron Nowa Muzyka i Off Festival ).

 

O bogactwie polskiej kultury świadczą też zabytki architektury. Zobaczyć warto np. jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie – zamek w Malborku czy unikatową Kopalnię Soli w Wieliczce, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynny jest również zamek Wawel w Krakowie – dawna siedziba polskich królów, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie (Warszawa) oraz m.in. kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze (województwo dolnośląskie). Przewodnik po najważniejszych atrakcjach turystycznych Polski znajdziesz na stronie www.polska.pl.          

                        

Opublikowane: wt., 21/05/2013 - 10:10


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie