Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Legalna kultura

Fot. fusion-of-horizons (CC BY 2.0)
Wszyscy korzystamy z zasobów kultury dostępnych w internecie, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że są publikowane niezgodnie z prawem. Oto spis serwisów, które udostępniają materiały bezpłatnie i z poszanowaniem praw twórców.

Filmy i seriale:

IPLA.TV

Ipla to serwis publikujący filmy pełnometrażowe, jednak przede wszystkim ma w swojej ofercie bogate zasoby treści telewizyjnych z kanałów takich jak TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsat News, TV Biznes, Cartoon Network, MTV, Polsat Play, 4FunTV, Polsat Sport. Można z nich korzystać na stronie ipla.tv lub dzięki aplikacji na komputery i urządzenia przenośne.

 

PLAYER.PL

Na Player.pl udostępniane są programy telewizyjne znane z kanałów TVN. Baza serwisu liczy ponad 15 tysięcy pozycji, są tam zarówno hollywodzkie produkcje, jak i te od niezależnych twórców. Dodatkowo Player umożliwia przedpremierowe oglądanie produkcji antenowych.

 

FOCUS.TV/VOD

Focus.tv jest serwisem internetowym kanału telewizyjnego, na którym znaleźć można wybrane programy z oferty stacji.

 

SALA KINOWA

Sala Kinowa jest pierwszym polskim legalnym i bezpłatnym kanałem filmowym na YouTubie. Można znaleźć tam pełnometrażowe filmy dostępne z polskim lektorem lub napisami. W każdy czwartek dodawana jest nowa pozycja.

 

SNAGFILMS.COM

Platforma SnagFilms udostępnia ponad 10 tysięcy darmowych filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata w języku angielskim.

 

TVP.PL

W serwisie Tvp.pl dostępne są niemal wszystkie bieżące produkcje Telewizji Polskiej – seriale, filmy, programy rozrywkowe i informacyjne. Dodatkowo można znaleźć tam wiele materiałów archiwalnych.

 

Muzyka:

ACCURADIO.COM

Internetowe radio umożliwia dostęp do ponad 300 kanałów z utworami podzielonymi według gatunków muzycznych takich jak rock, jazz, metal, folk, electornic, hip hop, country, chill i wiele więcej. Ponadto na temat każdego utworu znaleźć tam można dodatkowe informacje.

 

CLASSICAL.COM

Serwis Classical.com oferuje darmowy streaming dużej ilości muzyki klasycznej, etnicznej, jazzu oraz bluesa. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość pobrania nieodpłatnie wybranych albumów.

 

JAMENDO.COM

Jamendo jest największą na świecie bezpłatną bazą utworów udostępnionych na licencji creative commons, dzięki której autorzy zachowują prawa do swoich utworów, a słuchacze mogą z nich korzystać bez ograniczeń i za darmo.

 

LASTFM.PL

Serwis Lastfm.pl umożliwia rejestrację i pobranie tzw. Scrobbera, który pomaga w odkrywaniu muzyki, a także udostępnia pliki muzyczne w formacie mp3 do pobrania z serwisu.

 

Książki:

EBOOKS43.PL

Zamysłem autorów serwisu Ebooks43 jest udostępnianie własnej twórczości w elektronicznej formie i dzielenie się nią z użytkownikami. Można tam znaleźć darmowe ebooki w formacie EBUP, PDF i MOBI.

 

FREETEMS.NET

Baza materiałów, których prawa autorskie zostały przekazane do domeny publicznej, albo wygasły. Serwis umożliwia także udostępnianie własnej twórczości na tej licencji.

 

Gabriela Włoszek

Opublikowane: pon., 22/08/2016 - 16:02


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie