Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jasna strona internetu

O zagrożeniach związanych z internetem można usłyszeć na co dzień już niemal wszędzie. Digital Youth Forum pokazuje, że sieć to nie tylko niebezpieczeństwa, ale, może przede wszystkim, nieograniczone możliwości.

Digital Youth Forum (DYF), jednodniowe forum dla młodzieży poświęcone wykorzystaniem nowych technologii i bezpieczeństwa online, to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce, organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange.   
Forum zostało podzielone na trzy sesje. Uczestnikom szczególnie podobała się pierwsza z nich, podczas której mieli okazję spotkać internetowych twórców. Znaleźli się wśród nich między innymi  youtuberka Pulina Mikuła prowadząca kanał „Mówiąc Inaczej”, autorka bloga „Milion i Oliwka”, Oliwia Trybus, czy twórca ruchu filmowego „Miasta w Komie” i pierwszego programu telewizyjnego nakręconego za pomocą telefonu komórkowego, Cezary Ciszewski. Prelegenci podkreślali, że możliwości jakie daje internet i urządzenia elektroniczne są niemal nieograniczone i zachęcali do realizowania swoich pasji właśnie z ich pomocą.


Podczas drugiej sesji uczestnicy mieli okazję wysłuchać Wojtka Wiemana, który przekazał wiele praktycznych wskazówek – tłumaczył, że ważne jest, aby planować realizowanie odcinków z wyprzedzeniem, a także przekonywał, że ważniejszy od sprzętu, który można wypożyczyć, jest oryginalny pomysł na kanał. 


Kolejni prelegenci występujący podczas sesji drugiej dzielili się swoimi doświadczeniami w realizowaniu ważnych społecznych projektów za pomocą internetu. Szczególnie poruszające było wystąpienie chorującej na depresję nastoletniej Amielii Gruszczyńskiej, która szczerze opowiedziała historię swojej choroby. Problem depresji dotyka wielu młodych ludzi i w związku z tym Amelia postanowiła z nim walczyć. Założyła na Facebooku stronę „Porcelanowe Aniołki”, za pomocą której wspiera inne osoby dotknięte depresją i stara się obalać stereotypy na ich temat.


Sesja trzecia poświęcona była w dużym stopniu grom komputerowym – wśród prelegentów znaleźli się między innymi nastoletni twórcy gry „Retroza” rozgrywającej się w Zawierciu. Chłopcy opowiadali o procesie powstawania gry, prezentowali trailer „Retrozy”, a także niektóre sceny z niej pochodzące. Wystąpił także youtuber Rafał Jarząbek, który pokazywał w swoim filmie jak reagują ludzie, kiedy usłyszą w realu obelgi zamieszczane przez nich w internecie. Rafał zachęcał do zastanowienia zanim zaczniemy kogoś hejtować i postawienia się na miejscu obrażanej osoby.    


Nastoletni przedsiębiorca, Karol Karczewski opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem firmy zajmującej się projektowaniem elektroniki i jednoczesnym uczęszczaniem do szkoły. Zdaniem Karola zdobycie wykształcenia jest ważne, jednak on skupia się przede wszystkim na biznesie. Prelegent podkreślał też, że prowadzenie firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością wymaga ciężkiej pracy, częstych podróży i spotkań z klientami. Z drugiej strony niesie za sobą wiele korzyści – zdobywanie doświadczenia i wysokie zarobki.

 

Z wypowiedzi uczestników DYF można było wywnioskować, że byli zadowoleni z udziału w forum. Młodym ludziom podobało się przedstawienie  internetu przede wszystkim jako przestrzeni do realizacji swoich pasji i zainteresowań, a także działań charytatywnych i dobroczynnych. Wstąpienia prelegentów były w większości motywujące i pełne pozytywnego przekazu, podkreślali oni, że każdy ma szansę zaistnieć w sieci. Niektórzy z nich stanowili żywy przykład na to, że świat można zacząć zmieniać siedząc przy laptopie czy telefonie.

 

Gabriela Włoszek

Opublikowane: pon., 11/07/2016 - 15:35


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie