Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Oscary 2016 – znamy nominowanych

fot.Disney | ABC Television Group (CC BY-ND 2.0)
Amerykańska Akademia Filmowa przyznała tegoroczne nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody dla filmów, twórców i aktorów.

Najwięcej, bo aż 12 nominacji otrzymał film „Zjawa” wyreżyserowany przez Alejandro Gonzáleza Iñárritu. W opartym na faktach westernie, którego akcja toczy się w XIX wiecznej Dakocie Południowej, główną rolę odgrywa Leonardo DiCaprio.

Drugie miejsce pod względem ilości nominacji zajął film George'a Millera „Mad Max: Na drodze gniewu”. To czwarta część serii, której akcja toczy się w postapokaliptycznym  świecie przedstawiając wojnę o życie i śmierć pomiędzy policjantem i gangiem motocyklowym.

Miejsce trzecie zajął natomiast „Marsjanin” Ridleya Scotta z 7 szansami na zdobycie statuetki. Główną rolę odgrywa w nim Matt Damon, który po nieudanej ekspedycji na Marsie stara się przeżyć na czerwonej planecie i powrócić na Ziemię.

Niestety nominacji do Oscara nie otrzymał polski film „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, zgłaszany w kategorii filmów krótkometrażowych. 

 

DiCaprio wreszcie z Oscarem?
Wśród aktorów największe szanse na zdobycie nagrody ma Leonadro DiCaprio za rolę w filmie „Zjawa”. Jeżeli mu się to uda będzie to jego pierwsza statuetka, mimo, że wielokrotnie aktor był uważany za faworyta. Równie duże szanse na zdobycie statuetki za najlepszą rolę pierwszoplanową ma Matt Damon („Marsjanin”). Wśród kobiet największe szanse na nagrodę mają: Jennifer Lawrence („Joy”)  i Brie Larson („Pokój”) zdobywczynie Złotego Globu.

W kategorii najlepszej roli drugoplanowej wśród mężczyzn faworytem jest Sylvester Stallone za rolę w filmie „Creed: Narodziny legendy”. Aktor otrzymał już za tę rolę Złotego Globa.

 

fot. vasse nicolas,antoine (CC BY 2.0)

Wielki Finał
Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 28 lutego w Dolby Theatre w Hollywood, poprowadzi ją aktor, komik i scenarzysta Chris Rock. W Polsce transmisję można zobaczyć na Canal+.

 

Pełną listę nominacji i najnowsze informacje o 88. gali Oscarowej (w języku angielskim) można znaleźć na oficjalnej stronie: http://oscar.go.com/.

 

Celestyna Miłoś

Opublikowane: pt., 15/01/2016 - 12:55


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie