Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Paszporty Polityki 2015 – kto został nominowany?

12 stycznia wręczone zostaną nagrody kulturalne POLITYKI. Tegoroczne „paszporty” trafią do twórców młodych, którzy najczęściej sięgają po tematykę oniryczną.

Film

Tegoroczni nominowani podjęli tematykę nie tyle trudną, co momentami kontrowersyjną. Dokument o życiu osoby transpłciowej „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej, prof. Tadeusz Lubelski poleca tym, którzy skłonni są lekceważyć dramat ludzi transseksualnych. Jakub Czekaj zaskakuje specyficznym montażem w swoim filmie „Baby bump” o trudnym okresie dorastania. Natomiast „Intruz” Magnusa von Horna przedstawia problem młodego mężczyzny, który po dokonanym morderstwie i odbyciu kary, stara się wrócić do normalnego życia.

 

Literatura

Utwory trojga młodych pisarzy balansują na granicy realności i oniryzmu. Według Piotra Kofty debiutem roku jest nominowana „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek. To powieść, w której nie wiadomo kto jest żywy, a kto martwy. „Podkrzywdzie” Andrzeja Muszyńskiego to niejako kontynuacja odnawiania prozy wiejskiej zapoczątkowana w zbiorze opowiadań „Miedza”. „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego jest historią mordercy. W odróżnieniu od poprzednich powieści pisarza – odbiega o fantastycznego świata. Skupia się na realiach przełomu ustrojowego w Polsce.

 

Teatr

Pośród nominowanych znajdują się reżyserka, choreografka oraz aktorka. Ewelinę Marciniak wytypowano za przekraczanie tabu w swoich sztukach i ukazywanie tematu kobiet w męskim świecie. Doceniona za choreografie nadające niepowtarzalnego charakteru, nierzadko ukazujące więcej, niż słowa, została Dominika Knapik. Według Jacka Kopcińskiego od nominowanej aktorki – Justyny Wasilewskiej – nie można oderwać wzroku, gdy pojawia się na scenie.

 

Muzyka popularna

Nominowani mieszają konwencje tradycyjne z nowoczesnymi. Błażej Król został nominowany za chłodny i romantyczny jednocześnie album „Wij” łączący muzykę instrumentalną i elektroniczną. Wcześniej był on wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego.

Nominowany za dwie płyty – zespołu Wovoka oraz solową – Raphael Rogiński miesza style awangardowe z tradycyjnymi, jazz z muzyką żydowską. Ponadto jest gitarzystą o niesztampowej technice gry.

Kompozytor – Kuba Ziołek – angażuje się w wiele grup i projektów muzycznych. W jego utworach dostrzec można mieszankę folku i metalu z melancholią i wrażliwością słowiańską.

 

Muzyka poważna

Wyróżnieni w tej kategorii zostali: pianista, śpiewaczka oraz klawesynista. Krzysztof Książek – jeden z ciekawszych polskich reprezentantów na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - nominowany został m.in. za „malarskie” słyszenie mazurków i wyczucie ich stylu. Barbara Kinga Majewska zwróciła uwagę krytyki wykonywaniem młodej polskiej muzyki. Przez Adama Rozlacha doceniona za odkrywcze poszukiwania oraz zjawiskowe interpretacje. Do stylu barokowego odnosi się klawesynista – Marcin Świątkiewicz, który zaistniał w europejskim świecie muzyki dawnej.

 

Sztuki wizualne

Tymek Borowski to nie tylko artysta – malarz. Jako środków wyrazu używa także infografik oraz krótkometrażowych filmów. Doceniony został za nowatorskie podejście do sztuki. Tworzący na granicy rzeźby i malarstwa – Piotr Łakomy – inspiruje się amerykańskim minimalizmem, a światło odgrywa ogromną rolę w jego pracach. Według Jakuba Banasiaka artystyczną rewelacją ostatnich lat jest Honorata Martin, której jednym z wielu performensów było „Wyjście w Polskę”, kiedy wybrała się na pieszą wędrówkę po kraju zdana na ludzką życzliwość. Po dwóch miesiącach dotarła z Gdańska do Dzierżoniowa zachowując zapiski, zdjęcia, nagrania rozmów oraz rysunki.

 

Natalia Śliwińska

Opublikowane: pon., 21/12/2015 - 12:56


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie