Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Najpiękniejsze świąteczne jarmarki

fot. charley1965 (CC BY-SA 2.0)
W grudniu w miastach i miasteczkach całej Europy organizowane są jarmarki świąteczne. Przedstawiamy te miejsca, które są najbardziej popularne i warte odwiedzenia.

Norymbergia jest miastem, które musi odwiedzić każdy miłośnik świątecznych jarmarków. To właśnie tu odbywa się najstarszy w Europie targ, którego tradycja sięga 1628 roku. W tym mieście atmosferę tworzy w dużej mierze przywiązanie do lokalnych produktów, takich jak wino czy pierniczki, których nie zabraknie na stoiskach. W kościołach prawie każdego dnia można posłuchać adwentowych koncertów, ich plan jest dostępny w punktach informacyjnych.

 

Jarmark w Norymberdze fot. charley1965 (CC BY-SA 2.0)

Najbardziej popularnymi miejscami w Berlinie podczas świąt są Gendarmenmarkt i Czerwony Ratusz. Poza typowymi atrakcjami, można tam również spędzić czas na lodowisku, gdzie wieczorami odbywają się pokazy łyżwiarstwa figurowego.

 

Jarmark w Berlinie fot. Özgür Cam (CC BY 2.0)

Dla wielu Duńczyków początkiem sezonu świątecznego jest chwila, kiedy browary Carlsberg i Tuborg rozpoczynają sprzedaż specjalnego piwa. W Kopenhadze zaczynają się wtedy trwające do końca grudnia jarmarki. Jedną z najbardziej spotykanych tam atrakcji jest wystawa zastawy świątecznej organizowana przez królewską firmę Royal Copenhagen. Na targach możemy też znaleźć m.in. wystawę skrzatów - psotnych, małych ludzików w czerwonych czapkach, które symbolizują tradycję skandynawskich świąt.

 

Jarmark w Kopenhadze fot. Maria Eklind (CC BY-SA 2.0)

W brytyjskim Bath podczas targów przygotowanych jest ponad 170 stoisk. Większość z prezentowanych dekoracji świątecznych jest tworzona przez lokalnych artystów, co daje pewność, że nie znajdziemy takich w sklepach. Jarmark w Bath staje się w tym czasie bardziej popularny, niż atrakcje Londynu.

 

Jarmark w Bath fot. Stewart Black(CC BY 2.0)

Podczas świąt Wiedeń bywa jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Dzieje się tak za sprawą kontynuowania tradycji, która trwa od końca XVIII wieku. Już wtedy w stolicy Austrii odbywały się świąteczne kiermasze. W Wiedniu istnieje wiele placów, na których znajdziesz targowiska. Najpopularniejsze z nich to Rathausplatz, Freyung, Karlsplatz i Stephansplatz. Jeżeli chcesz zapoznać się z tradycją i najlepszymi austriackimi produktami, warto wybrać się na ostatni z wymienionych.

 

Jarmark w Wiedniu fot. charley1965 (CC BY-SA 2.0)

Wybierając się do Madrytu należy zarezerwować sobie dużo czasu na zwiedzanie świątecznych atrakcji. Warto wybrać się na spacer aby zobaczyć najstarsze szopki w tym mieście. Niektóre z nich pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Tradycja ich tworzenia przywędrowała z Włoch i do dziś utrzymuje się w większości domów. Można je również zakupić na najsłynniejszym jarmarku w stolicy Hiszpanii, który odbywa się na Plaza Mayor. Historia pierwszych bożonarodzeniowych targowisk w tym miejscu sięga ok. 1860 roku. 

 

Jarmark w Madrycie fot. Martin Belam (CC BY-SA 2.0)

Kraków to miasto przyciągające turystów o każdej porze roku. Na Rynku Głównym przez miesiąc (do 27 grudnia) trwają targi z wieloma atrakcjami: występami zespołów regionalnych, konkursem szopek i warsztatami plastycznymi. Ponadto można usłyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki.

 

Jarmark w Krakowie fot. YougoPL (CC BY 2.0)

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Częstochowę, są odbywające się corocznie targi bożonarodzeniowe „Gwiazdkowa Aleja”. Na świątecznych stoiskach można spotkać twórców rękodzieła nie tylko z Polski, ale też z Litwy, Ukrainy czy Węgier. Poza możliwością zakupienia prezentów i ozdób, na kiermaszu można też zobaczyć występy artystyczne, posłuchać kolęd w wykonaniu regionalnych zespołów i obejrzeć pokazy kulinarne. Od tego roku miasto posiada również nowe iluminacje.

 

fJarmark w Częstochowie fot. Biuletyn Informacji Publicznej Częstochowy

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Warszawy, gdzie liczne iluminacje na najważniejszych budynkach, błyszczące choinki i wszechobecne świecidełka zachęcają aby wieczorem wybrać się na spacer. W stolicy jarmark świąteczny odbywa się w dość nietypowym miejscu - przy Stadionie Narodowym. Nie jest to jedynie miejsce zakupów, znajduje się tam również wiele świątecznych atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych.

 

Stare miasto w Warszawie fot. Ministry of Foreign Affairs (CC BY-ND 2.0)

 

Celestyna Miłoś

Opublikowane: czw., 17/12/2015 - 12:01


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie