Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Mistrzowie fortepianu - XVII Konkurs im. Fryderyka Chopina

Zwycięzcą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został Koreańczyk – Seong-Jin Cho. Reprezentant Polski – Szymon Nehring – zdobył Nagrodę Publiczności.

Historia konkursu

Pomysłodawcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych był pedagog i muzyk - Jerzy Żurawlew. Po I wojnie światowej utwory Chopina były grane coraz rzadziej i znikały z programów nauczania szkół muzycznych. Organizacja Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zachęcała do wykonywania tych coraz mniej popularnych kompozycji. Już w 1927 roku, czyli podczas pierwszej edycji Konkursu, poziom był tak wysoki, że przysporzył jurorom kłopotu z podjęciem decyzji oraz zainspirował do podejmowania kolejnych działań w związku z pianistycznymi rozgrywkami.

 

Przebieg i warunki uczestnictwa

Uczestnikiem tegorocznego Konkursu  Pianistycznego mógł być każdy profesjonalny pianista urodzony w latach 1985-1999. Zgłoszenie, poza szeregiem dokumentów takich jak formularz czy nota biograficzna, powinno zawierać nagranie wideo z wykonaniem czterech utworów Chopina z podanej przez organizatorów listy. Do Eliminacji, które odbywają się w Warszawie, zostało zakwalifikowanych około 160 uczestników, którzy musieli wykonać sześć utworów z ustalonej listy. Do udziału w Konkursie zostaje dopuszczonych około 80 osób.

 

Rozgrywki przewidują trzy etapy oraz finał. W pierwszej części uczestnicy wykonują cztery utwory, w drugiej od trzech do czterech, a w trzeciej jedną z podanych sonat lub cykl Preludiów op. 28, ponadto jeden z pełnych cyklów mazurków i ewentualnie dowolny utwór Chopina, jeżeli pozostała część występu nie zajmie określonego czasu (tutaj: 50-60 minut).

 

Do finału dostaje się 10 uczestników. Każdy z nich jest zobowiązany do wykonania jednego z koncertów: e-moll op. 11 bądź f-moll op. 21. Sześciorgu najwyżej ocenionym pianistom przyznawane są nagrody główne – pieniężne oraz dla pierwszych trzech osób – medale. Przewidziane są również wyróżnienia specjalne za najlepsze wykonanie poloneza, mazurków, koncertu i sonaty. Jury ma jednak prawo nie przyznać nagród głównych lub specjalnych.

 

W skład grona jurorskiego, w tym roku pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, wchodzą wybitni pianiści z całego świata. Są to również laureaci poprzednich edycji Konkursu, m.in. Martha Argerich – zwyciężczyni z 1965 r.

 

Polscy reprezentanci

Do udziału w Konkursie w tym roku zakwalifikowało się 15 Polaków, co daje bardzo dużo liczbę reprezentantów - równą liczbie artystów z Chin. W drugim etapie nasi rodacy stanowili najliczniejszą, czyli ośmioosobową grupę. Wśród dwudziestu pianistów trzeciej części Konkursu znaleźli się: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek oraz Szymon Nehring.

Łukasz Krupiński został zakwalifikowany do Konkursu, jako zdobywca II nagrody (ex aequo) w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Krzysztof Książek podczas Konkursu otrzymał Nagrodę im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego dla najlepszego uczestnika reprezentującego Polskę, który nie został zakwalifikowany do finału. Szymon Nehring – jedyny reprezentant Polski w finale – poza wyróżnieniem i został nagrodzony trasą koncertową za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz dwoma koncertami z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, jako najwyżej oceniony reprezentant Polski.

 

Grono zwycięzców

Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk – Charles Richard-Hamelin, trzecie - Amerykanka – Kate Liu. Trzy kolejne nagrody zdobyli reprezentanci z Stanów Zjednoczonych, Kanady i Rosji. Nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza zdobył Seong-Jin Cho. Kate Liu wyróżniono za interpretację mazurków, a Richard-Hamelin został nagrodzony za najlepsze zagranie sonaty.

 

Zdobywca głównej nagrody

Seong-Jin Cho pobierał lekcje gry na fortepianie od szóstego roku życia. Cztery lata później hobby stało się życiową pasją i postanowił zostać pianistą, a po roku zdecydował, że w przyszłości weźmie udział w konkursie chopinowskim. Laureat od wielu lat wykonuje wyłącznie kompozycje Chopina, ponieważ twierdzi, że dzięki temu coraz lepiej rozumie tę muzykę i odkrywa w niej kolejne niuanse. Podczas pierwszego etapu był tak spięty, że nie pamiętał swojego występu. Później sprawdzał w Internecie jak zagrał.

 

Konkurs w XXI wieku

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zdobywa coraz większą popularność. Nagrania występów na kanale YouTube mają tysiące odsłon. Finałowy występ tegorocznego zwycięzcy liczy sobie ponad 2 170 000 wyświetleń. Podobnie strony pianistów na portalu Facebook cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W 1927 roku organizatorzy Konkursu zastanawiali się, co zrobić z potencjałem młodych pianistów; teraz nasuwa się pytanie, co zrobić z ogromną popularnością rozgrywek wśród muzyków?

 

Natalia Śliwińska