Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

52. Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami!

Największy festiwal tego typu w Polsce i jeden z największych na świecie. Cztery tysiące uczestników z sześciu kontynentów to liczba, która najlepiej obrazuje trwający od 25 lipca do 2 sierpnia Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Działo się

Festiwal rozpoczął się od korowodu, który w słoneczne popołudnie przeszedł przez ulice Wisły. Kolorowe stroje, pieśni i taniec w rytmie ludowej muzyki uchyliły rąbka tajemnicy z tego co działo się w ciągu kilku kolejnych dni imprezy.  Zespoły ze wszystkich kontynentów świata prezentowały się w ośmiu miastach Beskidu. Podczas dziewięciu dni festiwalu każdy miał możliwość nie tylko zobaczyć różnorodne stroje ludowe i taniec, zespoły przygotowały również programy artystyczne prezentujące dawne obrzędy i regionalną gwarę. A to wszystko z towarzystwem muzyki wykonywanej na tradycyjnych instrumentach.

 

Atrakcji moc

Podczas TKB wystąpiły nie tylko zespoły z Polski ale również m.in. z Brazylii, Indii, Meksyku, Nowej Zelandii i Tajwanu. W ramach festiwalu odbyły się imprezy towarzyszące, które promowały góralski folklor: 68. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 21. Festyn Istebniański w Istebnej i 37. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Zorganizowano również dwa konkursy dla uczestniczących zespołów, pierwszy z nich miał miejsce podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich i promował zespoły, które swoją twórczością pielęgnują rdzenną polską kulturę. Drugi konkurs został zorganizowany podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, nagradzając zagraniczne zespoły, które swoimi występami zaciekawiły zarówno najmłodszych jak i starszych widzów.

 

Było ciekawie!

Atmosferę panującą podczas zmagań zespołów najlepiej oddaje komentarz nastoletniego widza, który można było usłyszeć na widowni: „Nie myślałem, że będę dopingował zespoły ludowe z takim zapałem jak oglądam mecze piłkarskie”.

 

Nie może cię tam zabraknąć

Kolejny festiwal odbędzie się w 2016 roku na przełomie lipca i sierpnia. Warto podkreślić, że podczas każdej edycji festiwalu zwiększa się ilość zespołów oraz miejsc, gdzie występują artyści. To festiwal nie tylko dla tych, którzy chcą poznać góralski folklor, ale również dla tych, którzy chcą odbyć kulturową wycieczkę dookoła świata. Warto tam być.

 

Celestyna Miłoś

Opublikowane: śr., 09/09/2015 - 11:28


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie