Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Międzynarodowe wymiany dla artystów

© shutterstock.com - Masson
Jeśli jesteś artystą, możesz znaleźć nowe źródła inspiracji, pracując za granicą. Zdobędziesz nowe doświadczenia i wiedzę, możesz także poszerzyć grono swoich odbiorców lub zapoczątkować ciekawą współpracę.

Międzynarodowa wymiana artystów oraz osób zawodowo zajmujących się kulturą odgrywa ważną rolę w kształtowaniu różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego. Podróżowanie za granicę da Ci możliwość rozszerzenia zakresu działalności i dostarczy nowych bodźców Twojej twórczości, będziesz też mógł podzielić się doświadczeniami i uczyć się od innych artystów. Ponieważ talent twórczy porusza się swobodniej między granicami, artyści obracający się w różnych kręgach kulturowych oraz w różnych tradycjach artystycznych mogą nawiązać współpracę i wziąć udział w inspirujących wymianach w ramach wielu różnych programów.

 

Od czego zacząć?

Zanim zadecydujesz, z którego programu mobilności albo rezydencji dla artystów skorzystać, powinieneś najpierw przemyśleć swoją motywację. Musisz być pewien powodów, dla których chcesz mieszkać i pracować w innym kraju.

Dokonanie wyboru najodpowiedniejszego programu z całego wachlarza dostępnych możliwości może być dość trudnym zadaniem. Aby łatwiej dokonać wyboru, zadaj sobie najpierw kilka pytań:

  • Jaki region Europy i jaka dyscyplina sztuki mnie interesuje?
  • Jaki model rezydencji – pobytu w uczestniczącej w programie placówce – najbardziej mi odpowiada?
  • Jakiej potrzebuję infrastruktury, aby móc uprawiać mój rodzaj sztuki?

Kolejna rzecz, nad którą powinieneś się zastanowić, to rodzaj procedury i finansowanie. Procedury zgłaszania kandydatur często bardzo różnią się między sobą a udział w programach wymiany planuje się z dużym wyprzedzeniem. W ramach niektórych programów rezydencji pokrywane są wszystkie koszty, w ramach innych nie pokrywa się żadnych, w ramach jeszcze innych pokrywa się tylko część kosztów. Zanim udasz się na wymianę – przygotuj się finansowo!

 

Wymiana artystyczna, w której uczestniczyłem w Casita Maria Arts and Education Centre w Bronksie, w Nowym Jorku, okazała się niesamowicie korzystna dla mojego projektu. Dzięki niej mogłem współpracować z wyjątkową społecznością tej dzielnicy – a było to integralną częścią mojego projektu – ale miałem też dostęp do bardzo przestrzennego studia (o wymiarach sali gimnastycznej), gdzie mogłem tworzyć przy wzmocnionym dźwięku, testować różne projekcje i rozwinąć mój projekt. Personel Casity również okazał się bardzo pomocny, wszyscy też byli ciekawi artysty multimedialnego z zagranicy pracującego w ich instytucie. Stworzenie kompleksowego, wymagającego najnowocześniejszych rozwiązań projektu multimedialnego w sali gimnastycznej na Bronksie było doświadczeniem wręcz surrealistycznym i pomogło mi bardzo przyśpieszyć prace nad projektem.
Mark Bolotin z Australii, tworzył w Nowym Jorku w 2012 r.

 

Gdzie szukać informacji?

Trans Artists Foundation – centrum informacyjne w zakresie mobilności kulturowej, specjalizuje się w programach rezydencji dla artystów.

On the move – sieć informacyjna na temat mobilności kulturowej, oferuje przegląd zbliżających się terminów składania podań, wskazówek i informacji praktycznych.

e.mobility – społeczność promująca mobilność artystyczną. Tutaj artyści mogą znaleźć interesujący ich program rezydencji, złożyć projekty rezydencji lub zgłosić spotkania.

Residency unlimited – bezpłatny serwis aktualnych informacji na temat programów rezydencji dla artystów na całym świecie.

Res artis – światowa sieć programów rezydencji dla artystów.

Opublikowane: pon., 07/09/2015 - 14:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie