Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Muzeum za darmo czyli jak kulturalnie spędzić wakacje - Warszawa

Chcesz zwiedzić muzea a nie masz na to funduszy? Warto wykorzystać wakacje i wybrać się do muzeów w dni, kiedy wejście do nich jest darmowe. Oto krótki przewodnik po wybranych miejscach w Warszawie.

Poniedziałek – Muzeum Kolejnictwa

Tego dnia za darmo możesz wybrać się do Muzeum Kolejnictwa, które zostało otwarte już w 1931 roku, w trakcie II wojny światowej zawieszono jest działalność, w okresie powojennym powstała również filia w Sochaczewie, a po odrestaurowaniu budynku, muzeum chętnie zaprasza zwiedzających. Wśród atrakcji można wymienić zdjęcia parowozów, pociąg pancerny czy „Salonik Bieruta” - wagon salonowy władz PRL.

Zwiedzanie w poniedziałki możliwe jest między 9.00 a 16.00.

Strona muzeum.

 

Wtorek – Muzeum Narodowe

Następnego dnia warto wybrać się do Muzeum Narodowego na wystawę stałą, która zawiera eksponaty tworzące „jedną uniwersalną panoramę sztuki i kultury” – jak można przeczytać na stronie muzeum.

Galeria Faras to eksponaty dotyczące kultury i sztyki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego – trafiły do Warszawy dzięki polskim archeologom, którzy w latach 60-tych brali udział w międzynarodowej wyprawie mającej na celu ratowanie pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu.

Galeria Sztuki Średniowiecznej zawiera eksponaty z okresu późnego średniowiecza (XIV-XVI wiek) z regionów dzisiejszej Polski i innych krajów europejskich.

Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego obejmuje trzy poziomy: galerię pejzażu; tematy biblijne, mitologiczne i alegoryczne; natomiast ostatnie piętro to sceny rodzajowe, martwe natury i przedstawienia zwierząt.

Galeria Sztuki XIX wieku zaprasza do Gabinetu Oświecenia, gdzie znajdują się portrety Stanisława Augusta i Ignacego Krasickiego.

Galeria Sztuki XX i XXI wieku zachwyci zainteresowanych sztuką nowoczesną. Na 700 m2 znajdują się rzeźby, obrazy, grafiki a także dzieła filmowe, fotografie i fotomontaże.

Zwiedzanie we wtorek możliwe jest między 10.00 a 18.00.

Strona muzeum.

 

Muzeum Karykatury

Unikatowe, oryginalne muzeum znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Muzeum dysponuje kolekcją ponad 25 tysięcy rysunków od XVIII-wiecznych po najnowsze takich artystów jak Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski czy Henryk Sawka.

Zwiedzanie we wtorki możliwe jest między 10.00 a 18.00.

Strona muzeum.

 

Czwartek – Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta to symboliczna, a zarazem najstarsza galeria sztuki aktualnej w Warszawiei. Znajduje się tu także katalog i archiwa dotyczące polskiego życia kulturalnego po 1945 roku.

Zwiedzanie w czwartek jest możliwe między 12:00 – 20.00

Strona muzeum.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Osoby zainteresowane sztuką powinny koniecznie wybrać się jeszcze jego samego dnia do Zamku Ujazdowskiego, gdzie na zwiedzających czeka aż 6 kolekcji artystycznych, a także prace artystyczne znajdujące się w otoczeniu Zamku Ujazdowskiego.

Zwiedzanie w czwartek jest możliwe między 12:00 a 19:00

Strona muzeum.

 

Pałac w Wilanowie

W czwartek warto też wybrać się do Pałacu w Wilanowie, którego kolekcja stanowi „mikrokosmos sztuki” – jak można przeczytać na stronie pałacu. Co to znaczy? Można tu zobaczyć antyczne wazy, dzieła Rubensa i Davida, chińską porcelanę i haftowane obrazy.

Zwiedzanie w czwartki jest możliwe między 9:30 a 16.00 (ostatnie wejście dla zwiedzających o godzinie 15:00)

Strona muzeum.

 

Sobota – Muzeum Etnograficzne

Masz ochotę na świętowanie weekendu z Muzeum Etnograficznym? Wystawa „Czas świętowania” to największa wystawa, jaką w ciągu 125 lat historii zorganizowało to muzeum. Na ponad 850 m2 znajduje się 100 odświętnych ubrań z Polski i Europy. Dodatkowo można podziwiać rzeźby, ozdoby choinkowe i rekwizyty karnawałowe.

Zwiedzanie w soboty jest możliwe między 10.00 a 18.00

Strona muzeum.

 

Niedziela – Zamek Królewski

Sala Rady, w której niegdyś obradowała Rada Nieustająca, Sala Wielka - tam odbywały się dworskie ceremonie - a do tego Sala Tronowa, gdzie zasiadał Stanisław August Poniatowski. Chcesz przeżyć historię na własnej skórze? Koniecznie musisz odwiedzić Zamek Królewski.

Zwiedzanie w niedzielę jest możliwe między 11:00 a 18:00

Strona muzeum.

 

MT