Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Miejsce w teatrze za jedyne 250 groszy!

fot. Alyson Hurt (CC BY 2.0)
Dawniej tak popularne chodzenie do teatru wypierane jest przez kino. Jedni mówią - za drogo, drudzy - nie po drodze, trzeci - po prostu nie lubimy. Instytut Teatralny przy wsparciu MKiDN akcja zorganizował akcję "Bilet za 250 groszy".

Dlaczego w 2015?

Uznaje się, że w 1765 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano zespół aktorów, który stał się początkiem dla zawodowego publicznego teatru w Polsce. Listopadowego wieczoru wystawiono komedię „Natręci” autorstwa Józefa Bielawskiego. rok właśnie w tym roku przypada 250-lecie Teatru Narodowego w Warszawie oraz rocznica) sceny publicznej w Polsce.   

 

Bilet w cenie dziennika

Sama nazwa akcji właściwie zawiera jej całą esencję. Każdy od 11 maja mógł zakupić bilet do 100 teatrów w całej Polsce za jedyne 250 groszy. Sztuki rozegrano 23 maja, a pośród nich znalazło się wiele pozycji z obecnych repertuarów, w Warszawie wystawiano m.in. „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Bogusław Linda), „Młodego Stalina” (reż. Ondrej Spišak), „Alicję w Krainie Czarów” (reż. Cezary Domagała), „Tango” (reż. Jerzy Jarocki), „Sex, drugs & rock’n’roll” (reż. Aneta Groszyńska), „Anioły w Ameryce” (reż. Krzysztof Warlikowski).

 

Pan tu nie stał

Co ciekawe, w tym przypadku zupełnie zrezygnowano z rezerwacji bądź też zakupów on-line - bilet otrzymywało się wyłącznie w kasie teatru. Stało się tak, aby zwabić potencjalnego widza przynajmniej dwa razy w stronę gmachu teatru (dotyczyło głownie osób, które raczej nie pojawiają się tam  zbyt często).

"Bilet za 250 groszy" cieszył się taką popularnością, że w większości przypadków wejściówki rozeszły się już pierwszego dnia. W niektórych miejscowościach bardzo długie kolejki pod drzwiami  tworzyły się już od samego świtu. Łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka widząc ogromne zainteresowanie i nie chcąc odesłać tłumów do domu, obniżył ceny biletów na przedstawiana obywające się w innych dniach.

 

Organizatorzy obiecują, że ich działania będą trwać aż do końca roku. Punktem kulminacyjnym święta obchodzonego po raz pierwszy stanie się listopad.

Śledzić nowości można na stronie http://www.250teatr.pl/.

Adrian Goss