Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Zostań mecenasem kultury

Dzięki serwisowi Wspieramkulture.pl możesz wesprzeć finansowo przeróżne projekty artystyczne. Możesz też jako twórca zgłosić swój projekt i dotrzeć do fundatorów.

Wspieramkulture.pl to pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy (czyli serwis finansowania społecznościowego) w całości poświęcony projektom kulturalnym. Jest to narzędzie, które sprawia, że wszelkie ambitne, innowacyjne, pomysłowe projekty mogą się urzeczywistnić dzięki bezpośredniemu wsparciu innych.

 

Serwis pomaga sfinansować twórcze projekty w 15 różnych kategoriach: architektura, design, projekty specjalne, film, fotografia, komiks, moda, muzyka, pisanie, rękodzieło, sztuki plastyczne, taniec, teatr i performance, nowe media i wydawnicze.  Zbiórka pieniędzy na projekty trwa nieprzerwanie i każdego dnia dowolna liczba projektów może osiągnąć sukces i zgromadzić niezbędne fundusze. 

 

Każdy twórca z góry określa kwotę potrzebną do zrealizowania projektu i czas trwania zbiórki. Jeśli użytkownikom serwisu spodoba się projekt, mogą wesprzeć jego realizację dowolną kwotą. Jeśli uda się uzbierać potrzebną sumę – pieniądze od wspierających zostaną przekazane twórcy. Jeśli zbiórka się nie uda – wspierający otrzymują zwrot pieniędzy na swoje konta. Finansowanie na wspieramkulture.pl działa na zasadzie „wszystko albo nic”. 

 

Zbierać fundusze na wspieramkulture.pl można tylko na konkretny projekt. Każdy projekt musi mieć określony wyraźny cel, np. wydanie książki, płyty lub stworzenia dzieła sztuki. Realizacja projektu powinna doprowadzić do powstania czegoś konkretnego.

 

Przykładem projektu, który zakończył się sukcesem, jest pełnometrażowy film dokumentalny "Solidarność według kobiet". To z jednej strony opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, z drugiej zaś ich portret współczesny. Przez długi czas mało osób interesowało się tym projektem i wpłaty były niewielkie. Koniec kampanii został wyznaczony na 8 marca (Dzień Kobiet) i właśnie tego ostatniego dnia udało się osiągnąć cel finansowania.

 

Innym projektem, na który udało się zebrać całą kwotę, jest artbook Poli Dwurnik "Girl on Canvas / Dziewczyna na płótnie". To książka o malarstwie i jego recepcji, ukazująca drugie, niezależne od artystki życie jej obrazów w głowach i sercach ponad trzydziestu najróżniejszych odbiorców.

 

Nie czekaj i zacznij już dziś wspierać kulturę!

 

Opublikowane: śr., 30/04/2014 - 14:50


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie