Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wytrzymasz jeden dzień bez internetu, telefonu i telewizji?

Zrób sobie jeden dzień offline, taki technologiczny detoks. Sprawdź, czy potrafisz żyć bez smartfona, konsoli do gier, telewizji i internetu. Będzie to prawdziwy survival!

Najnowsza książka Susan Maushart – amerykańskiej dziennikarki i producentki – to opowieść autobiograficzna opisująca eksperyment, jaki przeprowadziła na swoich nastoletnich dzieciach. Czuła, że traci poczucie bliskości z rodziną i postanowiła podjąć radykalny krok – odciąć siebie i dzieci od wszelkich elektronicznych gadżetów na pół roku. Z zastrzeżeniem, że obostrzenie dotyczy tylko ich własnego domu, tak więc dopuszczono np. użycie komputera w szkole.

 

 

Jak pisze autorka – nie była to prosta decyzja, zwłaszcza dla nastolatków. "Osiągnąwszy wiek lat czternastu, piętnastu i osiemnastu, moje dwie córki i syn nie używają mediów. Oni je zamieszkują. Dokładnie tak jak ryby zamieszkują staw. Z wdziękiem. Bez emocji. I z kompletnym brakiem świadomości czy ciekawości tego, jak się tam znaleźli" – zauważa we wstępie Maushart.

 

Za postępem technologicznym idzie gigantyczny zasób informacji, jaki musimy sobie przyswoić. Jednak mimo że dostajemy większe dawki informacji - tak naprawdę wiemy coraz mniej. Maushart nie ukrywa, że odstawienie mediów nie było bezinteresowne. Jak wyjaśnia, zrobiła to po to, aby… napisać o tym książkę. Natomiast dzieciom obiecała po zakończeniu eksperymentu wynagrodzenie pieniężne, co na pewno było sporym czynnikiem motywującym, który w ogóle umożliwił jego wdrożenie.

 

Autorka opisuje dość szczegółowo kolejne tygodnie eksperymentu. Po początkowej pustce wywołanej brakiem urządzeń zauważyła zdecydowaną poprawę relacji z dziećmi – co spowodowane było zapewne większą ilością czasu spędzaną wspólnie na rozmowach.

 

Ciekawym epilogiem książki jest opis powrotu do codziennego życia wszystkich elektronicznych gadżetów. "Dokładnie dziesięć minut przed północą Sussy i ja wpadamy z hukiem przez frontowe drzwi i przebiegamy przez dom, namierzając sprzęt, ładowarki i piloty zdalnego sterowania. Anni i Nome odliczają ostatnie sekundy, gdy pędem wbiegamy do pokoju telewizyjnego w obłoku popcornu, coca-coli zero i czystej adrenaliny" – czytamy.

 

 

Książka „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji” ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Opublikowane: czw., 10/04/2014 - 14:38


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie