Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej niani - tajemnicza Vivian Maier

Zrobione przez nią fotografie zostały odkryte w 2007 r., dwa lata przed śmiercią ich autorki. Nigdy nie dowiedziała się, z jak ogromnym zainteresowaniem spotkała się jej twórczość.

Urodziła się w 1926 roku w Nowym Jorku, ale lata swojej młodości spędziła we Francji. Do Ameryki powróciła dopiero w roku 1951. Pracowała w Nowym Jorku, a potem w Chicago jako opiekunka i niania, jednak jej największą pasją była fotografia. W każdej wolnej chwili dokumentowała życie mieszkańców miasta. Robiła zdjęcia głównie na ulicach Chicago i Nowego Jorku, ale też podczas licznych podróży, m.in. do Kanady, Indii, Egiptu czy Jemenu.

 

 

Vivian Maier nigdy nie pracowała jako profesjonalna fotografka. Robiła zdjęcia wyłącznie do szuflady. Na swoich fotografiach pokazywała na przykład eleganckie kobiety, zakochane pary i bawiące się dzieci, ale też pracowników fizycznych i bezdomnych. W niezwykły sposób ukazała rasowe i klasowe zróżnicowanie społeczeństwa amerykańskiego.  

 

 

Jedną z najciekawszych serii zdjęć w dorobku fotografki są autoportrety. Są to zdjęcia, które przedstawiają zarys cienia lub odbicie autorki w lustrze czy witrynie sklepowej. Dziś powiedzielibyśmy o nich "sefies" :) Te ciekawe ujęcia samej siebie trafnie pokazują skrytą i enigmatyczną naturę Maier.

 

 

Nikt z otoczenia Vivian Maier nie zdawał sobie sprawy z jej talentu. Była bardzo zamknięta w sobie i ceniła swoją prywatność. Borykała się z problemami finansowymi i prawdopodobnie dlatego wiele z jej filmów nie zostało wywołanych. To znaczy, że często sama nie widziała efektów swojej pracy!

 

 

Wszystkie swoje rzeczy, w tym pudła wypełnione negatywami, trzymała w wynajmowanym magazynie. Jednak z powodu zalegania z opłatami w 2007 roku jego zawartość została przejęta i wystawiona na aukcję. W ten właśnie zupełnie przypadkowy sposób prace fotografki ujrzały światło dzienne. Odkrył je John Maloof, który szukał starych fotografii do książki o historii Chicago. Na lokalnej aukcji natrafił on na pudło z negatywami pochodzącymi z lat 60. i kupił je bez wcześniejszego zapoznania się z zawartością. Ten zakup okazał się jednym z najważniejszych fotograficznych odkryć ostatnich lat. 
 

 

Vivian Maier zostawiła po sobie ponad 100 tysięcy negatywów i setki rolek filmów. W 2009 roku Maloof opublikował pierwsze zdjęcia fotografki na założonym przez siebie blogu, a następnie na oficjalnej stronie. Oprócz kilku albumów z jej fotografiami, ukazał się również film dokumentalny "Szukając Vivian Maier", jednak historia jej życia i twórczości nadal w dużej mierze pozostaje zagadką.

Opublikowane: wt., 08/04/2014 - 14:32


Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie