Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Wybory Polaków: tradycja wciąż zwycięża

Europejczyku, masz głos! (fot. Parlament Europejski/CC-BY)
Alternatywne metody udziału w wyborach wprowadzane są w Polsce już od 2010 roku. Polacy wciąż jednak podchodzą do nich nieufnie – ich zdaniem poza lokalem powinni głosować tylko ci, którzy faktycznie nie są w stanie do niego dotrzeć.

Odczucia Polaków związane z głosowaniem za pośrednictwem poczty lub pełnomocnika sprawdzili ankieterzy Centrum Badania Opinii Społecznej. Aż 68 proc. respondentów przyznało, że najchętniej oddałoby głos w tradycyjny sposób – czyli za zasłoną w lokalu wyborczym. Taki sposób wskazywały nawet osoby starsze i niepełnosprawne. Zdaniem socjologów to dowód na to, że ułatwienia w ordynacji wciąż budzą nieufność.

 

Do braku zaufania przyznają się zresztą sami ankietowani. Co czwarty Polak jest zdania, że z kodeksu wyborczego należy wymazać możliwość głosowania przez pełnomocnika. W przypadku głosowania korespondencyjnego odsetek nieufnych sięga aż 32 proc. Połowa respondentów uważa też, że oba wspomniane rozwiązania powinny być dostępne wyłącznie dla niepełnosprawnych i seniorów.

 

Co ciekawe, dużo większe zaufanie Polacy mają do głosowania przez internet. Choć prawo jeszcze takiej możliwości nie przewiduje, w ordynacji widziałoby ją aż 76 proc. wyborców. 44 proc. uważa, że za pośrednictwem komputera powinni móc głosować wszyscy chętni, 32 proc. - że tylko ci, którzy mają problem z dotarciem do lokalu. Największymi zwolennikami głosowania przez internet – co nie może dziwić – są osoby w wieku od 18 do 24 lat.

 

Być może zaufanie dla alternatywnych metod głosowania w wyborach byłoby większe, gdyby Polacy.... choć trochę wiedzieli na ich temat. Pełną wiedzę o tym, kto może głosować korespondencyjnie deklaruje tylko 15 proc. ankietowanych. Wśród osób uprawnionych – czyli z orzeczeniem – świadomość swoich praw ma tylko co trzeci. W przypadku głosowania przez pełnomocnika problem niedoinformowania jest tylko nieznacznie mniejszy.

 

Specjaliści z CBOS i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy przygotowali badanie, nie mają wątpliwości: ułatwienia w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych i osób starszych wymagają dalszego dopracowania i korekt. Przede wszystkim natomiast – mocnej promocji.

 

Dátum uverejnenia: str., 14/05/2014 - 09:56


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!