Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Lecę bo chcę… O prawach pasażerów słów kilka

Fot. Jason Puddephatt (CC BY-SA 2.0)
Aby przelot z punktu A do punktu B przebiegł bez problemów, same dobre chęci nie wystarczą. Tym bardziej, że w okresie wakacyjnym często wybieramy tanie linie lotnicze, co wiąże się z powiększonym ryzykiem niechcianych przygód na lotnisku.

Powodów przez które nasz lot może zostać opóźniony lub (w gorszym wypadku) odwołany jest mnóstwo – usterki techniczne, złe warunki pogodowe, strajki załogi itd. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji nie jesteśmy zdani sami na siebie, a wręcz przeciwnie, przysługuje nam prawo do opieki ze strony linii lotniczych, z których usług korzystamy. Przede wszystkim klient nie musi biegać od jednego punktu informacyjnego do drugiego, żeby dowiedzieć się co tak właściwie się dzieje. Aby uniknąć zbędnego zamieszania przewoźnik powinien informować pasażerów na bieżąco o stanie opóźnienia samolotu. Ma także za zadanie zaopatrzyć poszkodowanych klientów w jedzenie i napoje.

 

Im dłużej czekasz, tym większe masz prawa

Po trzech godzinach oczekiwania możemy domagać się odszkodowania o wysokości od 250 euro do 600 euro. Wartość odszkodowania zależy od długości lotu. Należy jednak pamiętać, że linie lotnicze nie muszą wypłacać nam pieniędzy, jeżeli opóźnienie czy odwołanie lotu nastąpiło z przyczyn niezależnych od nich jak np. złe warunki pogodowe.

Jeżeli lot jest odwołany lub opóźniony o ponad 5 godzin możemy domagać się zwrotu kosztów za bilet lotniczy lub zmiany trasy w celu dotarcia do miejsca docelowego. Kiedy natomiast opóźniony lub odwołany lot zmusi nas do spędzenia nocy na lotnisku, linie lotnicze są w obowiązku zapewniania nam noclegu w hotelu (i przewozu do niego z lotniska i z powrotem).

Zachowaj rachunki i walcz o swoje prawa

Z racji tego, że wielu pasażerów nie zdaje sobie sprawy z praw, które im przysługują, linie lotnicze często nie wywiązują się z obowiązków wobec swoich klientów. W takiej sytuacji należy zachować dowód wszystkich poniesionych wydatków z powodu opóźnienia samolotu. Rachunki z restauracji, taksówki, hotelu itd. Będą potem istotnym dowodem aby domagać się od przewoźnika zwrotów kosztów. Oczywiście, prawo do takiego odszkodowania przysługuje osobom, których lot został znacząco opóźniony. Gdy przewoźnik informuje nas o przesuniętym o pół godziny locie nie biegnijmy od razu do restauracji aby najeść się małżami i krewetkami w oliwie czosnkowej. Nawet w jaskrawych przypadkach naruszenia praw pasażera, linie lotnicze będą niechętne do przyjmowania reklamacji i wypłacania odszkodowania.

 

Gdzie, o gdzie, o gdzie jest bagaż?

Krótkie wczasy, na które wybieramy się jedynie z niewielką torbą podręczną – jedno zmartwienie mniej. Każdy kto choć raz zdawał swój bagaż na lotnisku zna to niepokojące uczucie kiedy walizka znika na taśmie, a my możemy jedynie mieć nadzieję, że po wylądowaniu uda nam się znów ją odzyskać. My jesteśmy w Hiszpanii a walizka z całym dobytkiem we Włoszech? Zdarza się i tak. Nasz bagaż co prawda dotarł, ale został znacząco uszkodzony? W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do biura rzeczy znalezionych i zagubionych, gdzie otrzymamy protokół nieprawidłowości bagażowej. Po zgłoszeniu szkody należy wysłać reklamację linią lotniczym, z których korzystaliśmy. Trzeba do niej załączyć opis i rodzaj szkody (z jej wyceną), a także kwit bagażowy. Termin takiego zgłoszenia jest określony na 7 dni od odbioru uszkodzonego bagażu i 21 dni od opóźnionego. Odszkodowanie za niedogodności bagażowe może sięgać nawet 6 tysięcy złotych, a  podstawą prawną do jego odbioru jest Konwencja Montrealska z 1999r. Należy jednak pamiętać, że jest ono wypłacane na podstawie poniesionej przez nas szkody, którą należy udowodnić. W regulaminach wielu linii lotniczych istnieją zapisy, które wyłączają odpowiedzialność przewoźnika za cenna przedmioty znajdujące się w bagażu – biżuterię, sprzęt sportowy czy elektroniczny. Dlatego wypłacone przez linie lotnicze odszkodowanie często może nie pokrywać całkowicie wartości naszej szkody.

 


Pomocna aplikacja

Jeżeli mamy skłonności do paniki i tracenia zdrowego rozsądku w nerwowych sytuacjach, przed odbyciem podróży lotniczej warto pobrać na telefon bezpłatną aplikację ECC-Net Travel. Dzięki temu, że działa ona w trybie off-line, możemy w każdej chwili uzyskać informacje i wskazówki jak należy postępować w przypadku opóźniania lub odwołania lotu czy problemu z bagażem.

Pomyślnych i bezproblemowych lotów!

Karolina Wojtal

publicēts: T., 17/08/2016 - 09:02


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!