Portal Europeu da Juventude
Informações e oportunidades para os jovens na Europa.

Šī gada lielākais izaicinājums – kļūt par Eiropas brīvprātīgo Spānijā

Droši var apgalvot, ka 19 gadus vecās tukumnieces Annas Laumas Plataces izvēle no marta līdz oktobrim Spānijā būt Eiropas brīvprātīgajai programmā “Erasmus+: Jaunatne darbībā” ir likumsakarīgs solis sevis meklēšanas ceļā.

Pēc devītās klases absolvēšanas Annas dzīve iegrozījās tā, ka viņa kādu laiku dzīvoja Lielbritānijā, pēc tam atgriezās Latvijā, Rīgā un vēl pēc kāda laika – Tukumā, kur viņa iepazina biedrību “Pozitīvā Doma” un sāka aktīvi tajā darboties. Kas Annas dzīvē mainījies, uzzinot par jauniešu mobilitātes iespējām Eiropā? Kā Anna atrada savu Eiropas Brīvprātīgā darba projektu un kā viņai tajā klājas? Uz sarunu par jauniešu dzīvi esam aicinājuši Annu Laumu Plataci.

Izstāsti, kā tevi dzīve saveda ar biedrību “Pozitīvā Doma”?
Ar Ievu (Ievu Upesleju – biedrības “Pozitīvā Doma” vadītāju – aut.piez.) iepazīstināja mans vecākais brālis. Viņš arī savulaik kā Eiropas brīvprātīgais pabija Serbijā, strādāja ar bēgļiem, un caur šo projektu bija iepazinies ar Ievu. Kad pēc vairāku gadu prombūtnes no Tukuma, te atkal atgriezos, jautāju Ievai, ko es varētu darīt, kā palīdzēt, kā iesaistīties. Tukumā darbojās Eiropas brīvprātīgie, kas ieradušies no citām valstīm, man bija iespēja palīdzēt viņiem – palīdzēju iepazīt Tukumu, pārvarēt valodas barjeru, palīdzēju ikdienas mazās lietiņās… Pēc tam man bija iespēja kā brīvprātīgajai iet uz Tukuma neredzīgo biedrību un lasīt viņiem priekšā dažādus stāstus un grāmatas. Un tad – pavērās iespēja pašai kļūt par Eiropas brīvprātīgo. No 7. marta dzīvoju Spānijā un kā brīvprātīgā strādāju ar cilvēkiem, kuriem ir īpašas vajadzības.

Kā sajuti, ka vēlies piedalīties Eiropas brīvprātīgajā darbā?
Pirms tam man bija viena īstermiņa Eiropas Brīvprātīgā darba projekta pieredze Bulgārijā. Tur pabiju tikai vienu mēnesi, bet ar to pietika, lai iepazītu, kas ir brīvprātīgais darbs. Īstermiņa projektā palīdzējām organizēt ielu deju mākslas (Street art dance) festivālu. No tā projekta man palikušas tikai labākās atmiņas. Nāca šis piedāvājums, un es piekritu.

Tu minēji, ka kādu laiku pēc pamatskolas beigšanas dzīvoji ārpus Latvijas. Ko tu darīji?
Dzīvoju Anglijā, pieskatīju māsas meitu un paralēli mācījos angļu valodu. Gāju uz kursiem, lai pēc tam varētu iestāties koledžā. Bet atgriezāmies Latvijā. Māsa ar ģimeni nolēma atgriezties, tādēļ arī es. Kādu laiku dzīvoju pie māsas Rīgā, arī tur pieskatīju viņas meitiņu, bet tad atgriezos dzīvot Tukumā. Man pašlaik ir 19 gadu un ir sajūta, ka visu laiku esmu iekšā notikumos. Man ļoti patīk neformālā izglītība un tās iespējas. Vidusskolā iet negribēju.

Ko gribētu darīt pēc Eiropas Brīvprātīgā darba projekta (EBD)?
Gribētu savu dzīvi saistīt ar sociālo sfēru. Ļoti interesējos par psiholoģiju. Kad atgriezīšos, iespējams, iestāšos skolā. Pašlaik kā Eiropas brīvprātīgā izmantoju iespēju pārbaudīt, vai man patiešām šī joma ir tuva un man patīk.

Izstāsti, kā tev izdevās atrast savu EBD projektu?
Ieva zināja, ka es meklēju iespējas kaut kur iesaistīties. Kad viņai bija projekts, ko man piedāvāt, viņa man zvanīja un jautāja, vai vēlos. Viņa palīdzēja man sagatavoties un tad devos ceļā.

Nav bailes no projekta?
Mazliet ir. Tas ir visilgākais laiks, ko pavadu ārpus Latvijas viena. Būšu prom astoņus mēnešus. Atgriezīšos tikai oktobrī. Projektā piedalās arī citi brīvprātīgie. Sarunājamies angļu valodā. Paralēli tam apgūstu spāņu valodu. Pirms projekta zināju dažas frāzes, jo Tukumā uz brīdi bija brīvprātīgā no Spānijas, un es no viņas šo to iemācījos. Kas man bija jādara, lai nokļūtu EBD projektā? Jāaizsūta savs CV un motivācijas vēstule. Tas arī viss. Jau pēc laika saņēmu apstiprinājumu, ka projektā varu piedalīties, un gatavojos ceļam.

Kāda, tavuprāt, ir šī brīvprātīgā darba lielākā jēga?
Man tas rada patīkamas emocijas. Sirsniņa piepildās ar smaidu. Ir ļoti patīkam darīt citiem labu. Tā man ir jauna pieredze – mācīties ar neformālās izglītības palīdzību. Iepazīstu sevi pavisam citādu. Varu dzīvē izmēģināt to jomu, kurā gribētu strādāt nākotnē.

Kas ir bijuši tavi lielākie izaicinājumi?
Neatceros… Esmu tāda – ja kaut kas ir jāizdara, sevi piespiedīšu to izdarīt līdz galam. Esmu tā mācīta, ka iesāktais jāpabeidz. Tas nekas, ja ir bailes. Nekas.

Kā Tukumā aizrit jauniešu ikdiena?
Tukumā ir vidusskola, kurā mācās daudz jauniešu. Tāpat ir daļa, kas pabeiguši pamatskolu, turpina mācīties tehnikumos. Katrā novadā ir četras pamatskolas. Bet Tukumā ir diezgan maz jauniešu, jo daudzi aizbrauc. Ir jauki, ka Tukumā ir tik foršs jauniešu centrs, jo jauniešiem tur ir lieliska iespēja satikties

Kā tu pati jūties kā jauniete Tukumā?
Kad pabeidzu 9. klasi, aizbraucu. Man tolaik bija 15 gadu un nemaz nezināju, ka Tukumā ir jauniešu centrs. Iespējams, nemaz nebiju to meklējusi, tādēļ arī neatradu. Tad dzīvoju Anglijā, strādāju, atgriezos. Iepazinos ar Ievu un sāku darboties jauniešu centrā. Ieva iesaka dažādas apmācības, kurās piedalīties, palīdz man ar padomu, kad tas nepieciešams. Dzīve tagad šķiet piepildītāka, kā jebkad agrāk.

Ko tev devušas apmācības?
Esmu daudz jauna uzzinājusi, izpratusi, kāda loma ir projektiem, kādēļ tie ir tik svarīgi un kā tos rakstīt. Iespējams, arī es kādreiz uzrakstīšu un īstenošu pati savu projektu. Man ir daudz ideju.

Kādi ir tavi pirmie iespaidi Eiropas Brīvprātīgajā darbā Spānijā? Ko tajā dari? Kā aizrit tava ikdiena? (Šo jautājumu uzdodam tad, kad Anna jau ir Spānijā un jau ir iejutusies EBD projektā.)
Spānijā esmu jau gandrīz trīs mēnešus. Laiks skrien vēja spārniem. Strādāju centrā “Bonagent”, kas ir centrs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Šie cilvēki ir lieliski! Tik daudz buču un apskāvienu dienas laikā! Centrā veidojam dažādus mākslinieciskus niekus, dejojam, zīmējam, dodamies ārā, spēlējam futbolu. Visvairāk man patīk nometnes – tajās cilvēki spēj rast vairāk prieka, jo dara to, ko paši vēlas. Ārpus darba izbaudu citas EBD projekta iespējas – satieku cilvēkus, izjūtu pilsētas ritmu, muzejus, ielas, kalnus un jūru… La Vida es bella!

 

Kintija Bulava, JSPA Komunikācijas daļas vecākā referente

Publicado: ter, 05/09/2017 - 14:50


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Precisas de aconselhamento especializado?

Pergunta-nos!