Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wolontariat - siła tworząca festiwal

Wiadomym jest, że festiwale są wielkimi przedsięwzięciami. Niekoniecznie wiąże się to z zatrudnieniem wielu podwykonawców. Istnieje inny sposób na stworzenie niesamowitego wydarzenia - wolontariat.

Czym jest Slot Art Festival? To największy, pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej w Polsce. Jego program obejmuje co roku ponad 100 warsztatów z różnych dziedzin, koncerty odbywające się codziennie aż na ośmiu scenach, przedstawienia teatralne, wystawy oraz wykłady. Ot, kwintesencja informatora festiwalowego, który zawiera rokrocznie aż około stu stron!

 

Rok temu, kiedy z plecakiem na plecach i karimatą w ręku, pojawiłam się w Lubiążu, byłam niezwykle ciekawa, jak te pięć wakacyjnych dni będzie wyglądać. Na tle barokowego, pocysterskiego zespołu klasztornego stało dwóch ochroniarzy, którzy z uśmiechem skierowali mnie do punktu rejestracji. Jeszcze wtedy myślałam, że ludzie, którzy wprowadzili mnie na teren Slot Artu, to podwykonawcy - tak, jak ma to zazwyczaj miejsce na festiwalach muzycznych. Dopiero dzień później dowiedziałam się na czym polega polityka całego tego wydarzenia i byłam zaskoczona, jak wiele można osiągnąć dzięki wolontariuszom.

 

Dlaczego? Ponieważ SAF funkcjonuje dzięki pracy na zasadzie wolontariatu. Ponad tysiąc osób pracuje nad festiwalem od jego początku aż do końca. Na podstawie danych udostępnianych przez Slot, można powiedzieć, że mniej więcej co piąta osoba uczestnicząca w imprezie, dbała również o jej jakość. Cały system pracy tych osób, podczas każdej edycji festiwalu, opiera się na pracy w zespole w jednej z aż trzynastu ekip! Każdy, kto chce pomóc w tworzeniu festiwalu, może dobrać odpowiednią dla siebie oraz swoich umiejętności grupę. Osoby, które dobrze znają języki obce i są kontaktowe, odnajdą się w takich ekipach jak rejestracyjna, tłumaczy, informacyjna czy też obsługi gości zagranicznych. Dla pasjonatów elektryki również znajdzie się miejsce w odpowiedniej grupie - i nie tylko dla nich. Oprócz wcześniej wymienionych drużyn, istnieją jednostki: sanitarne, odpowiedzialne za przedszkole festiwalowe, transportowe, ochrony, instalacyjne i techniczne.

 

Mówi się, że Slot Art w pewnym sensie jest tworzony przez ludzi dla samych siebie, ponieważ między uczestnikami, a organizatorami istnieje bardzo cienka linia. Wolontariusz to również osoba biorąca aktywny udział w programie festiwalu - po wyznaczonych godzinach pracy, może korzystać ze wszystkich gwarantowanych atrakcji. W końcu dzięki swemu wysiłkowi włożonemu w “robienie” festiwalu, ma zapewnione bezpłatny pobyt na terenie SAFu.

 

Slot Art Festival przełamuje stereotyp wolontariatu, jako poświęcenia siebie na rzecz czegoś lub kogoś. To połączenie pożytecznego z przyjemnym - pracując i dbając o jakość tego wydarzenia, jest możliwość uczestnictwa w nim, nie pozbawiając się możliwości poznania nowych ludzi czy też przeżycia niezapomnianych chwil.

 

Miałam możliwość poznania kilku z wolontariuszy i na moje pytanie “Dlaczego przyjechałeś tutaj jako wolontariusz, a nie uczestnik?” zazwyczaj słyszałam podobne odpowiedzi. Basia powiedziała, że “Przecież jestem tutaj jako uczestnik. Bawię się tak samo jak ty, ale przy okazji robię coś pożytecznego. Czasem jest ciężko, ale za rok tutaj wracam - nie ma innej opcji!”. Paweł do słów poprzedniczki dodał: “Dzięki mojej ekipie z ochrony bawię się nawet w “pracy”. To super możliwość “doładowania sobie akumulatorów” na cały następny rok studencki. Kiedy wracam do domu po pięciu tak intensywnych dniach, mam dość, ale za chwilę otwieram kalendarz i zaczynam skreślać dni do kolejnego SLOTu"

 

Elżbieta Bargieł

Opublikowane: wt., 17/05/2016 - 16:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie