Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jedyna maturzystka w Polsce

Anna Szmajda
Na zdjęciu: Anna Szmajda, fot. Jarosław Mazur
Już wkrótce najbardziej stresujący czas dla maturzystów - egzamin dojrzałości. Czy można być jedyną osobą piszącą maturę? Okazuje się, że tak. W ubiegłym roku Ania Szmajda jako jedyna przystąpiła do matury z języka łemkowskiego.

Celestyna Miłoś: Jak się czułaś będąc jedyną maturzystką z danego przedmiotu?

Ania Szmajda: Przed napisaniem matury nie wiedziałam, że będę jedyna. Jeszcze kilka innych osób deklarowało, że będzie zdawać maturę z łemkowskiego.


Gdybyś wiedziała wcześniej to stresowałabyś się?

Może trochę, ale to był mój cel od zawsze. Jak usłyszałam, że można pisać maturę z łemkowskiego to od razu się na to zdecydowałam. Zrobiłam to dla samej siebie, żeby się sprawdzić i mieć satysfakcję. Dzięki temu pokazałam też moim znajomym, że to nic trudnego. Matura z łemkowskiego wygląda tak samo jak ta rozszerzona z języka polskiego.


Zakładasz czasem strój ludowy?

U nas najczęściej ubiera się strój na ważniejsze uroczystości np. ślub. Ja ubieram go zawsze podczas występów.


Jak on wygląda?

Strój kobiet składa się z gorsetu, spódnicy (kabat), fartuszka (zapaska), bluzki (oplicza), wianka lub chustki kwiecistej i kierpcy, dodatkowo kobiety zamęże ubierają czepce na głowę. Natomiast mężczyźni ubierają koszulę, na to czarna lub granatowa kamizelka (łajbyk), kierpce i częściowo wyszywane spodnie (nohałky). Prawie wszystkie elementy stroju mają wyszywane wzory.


Zazwyczaj młodzi ludzie nie przywiązują się do tradycji czy swojego pochodzenia…

Dużo zawdzięczam rodzicom. Gdy widzę jak oni dbają o kulturę to też to robię. Gdy byłam młoda, rodzice wysłali mnie to zespołów ludowych i przekonałam się, że chcę dbać o moje pochodzenie. Teraz, gdy jestem na studiach, mam mało czasu na angażowanie się w promocję kultury. Jedynie dalej śpiewam w zespole folkowym i uczestniczę w różnych wydarzeniach. Gdybym wybrała inny kierunek studiów miałabym więcej czasu, żeby czytać książki po łemkowsku lub zgłębiać wiedzę historyczną.


A nie wolałaś studiować np. kulturoznawstwa?

Chciałam studiować archeologię co bardziej pasowałoby do moich zainteresowań, ale zdecydowałam się wybrać coś bardziej przyszłościowego i studiuję geodezję.


A jak z dbałością o  kulturę łemkowską wśród młodych?

Wiele organizacji dba o dziedzictwo kulturowe, a młodzi ludzie chętnie się angażują w takie działania.


Gdybyś miała mnie zachęcić do zapoznania się z kulturą łemkowską to…?

Jest wiele zespołów ludowych. Na zachodzie Polski w okolicach Legnicy mamy zespół pieśni i tańca „Kyczera”, to łemkowski odpowiednik polskiego zespołu „Mazowsze” czy „Śląsk”. W świetny sposób pokazują oni kulturę łemkowską tańcem i śpiewem. Ich nagrania można znaleźć w Internecie:

- zespół podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej

- zespół podczas V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur"

 

rozmawiała Celestyna Miłoś

Opublikowane: czw., 07/04/2016 - 14:08


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie