Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Międzykulturowa wymiana studencka w Japonii

© shutterstock.com - Petrenko Andriy
150 studentów z 53 różnych państw spędziło tydzień w Japonii. Jakie były ich doświadczenia?

- „To była niesamowita przygoda. Bardzo dużo nauczyłam się nie tylko o Japonii, ale także o wielu innych krajach” - powiedziała Elena Moreno jedna z uczestniczek „MIRAI” – krótkoterminowego programu wymiany studentów z Europy i Azji Środkowej, w której wzięli udział studenci politologii, stosunków międzynarodowych, ekonomii i studiów azjatyckich.

 

O możliwości wzięcia udziału w programie Elena dowiedziała się na swojej uczelni - Kolegium Europejskim w Brugii (Belgia). - „Wiedziałam, że jest tylko jedno wolne miejsce na wyjazd. Ale mimo to postanowiłam wysłać swoje zgłoszenie. Od samego początku moja kariera skupiała się wokół Chin i studiów azjatyckich i myślę, że to właśnie dlatego zostałam wybrana” – mówi Elena.

 

Celem programu było wzmacnianie stosunków japońsko-europejskich poprzez promowanie wzajemnego zrozumienia i budowania sieci przyszłych liderów. Studenci uczęszczali na wykłady na Uniwerystecie Keio w Tokio, spotkali się z kadrą zarządzającą różnych japońskich firm i spędzili weekend u miejscowej rodziny, aby bliżej zapoznać się z tradycyjną kulturą Japonii.

 

-„Ten program dał mi możliwość zrobienia rzeczy, które byłyby niemożliwe gdybym podróżowała sama” - relacjonuje Elena. - „Na przykład, mieliśmy okazję spotkać się z dyrektorami, od których dowiedzieliśmy się jak skutecznie zarządzać firmą. Bardzo dużo się nauczyłam. Kolejnym ciekawym doświadczeniem był weekend spędzony z miejscową rodziną. Ponieważ nasze kultury znacząco się różnią i nie porozumiewamy się w tym samym języku, takie doświadczenie zdecydowanie poszerza horyzonty”.

 

Program został zrealizowany przez dwie organizacje: AFS Japan i EFIL – European Federation for Intercultural Learning.

 

Więcej informacji o wymianach międzykulturowych można znaleźć na stronie organizatora

Opublikowane: czw., 17/03/2016 - 13:33


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie