Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Islandzkie wyzwanie

Islandzkie wyzwanie to samotna podróż Łukasza Smogorowskiego po Islandii, która słynie z nieobliczalnej pogody. Celem tej charytatywnej wyprawy jest zbiórka pieniędzy na protezę dla Sławka - podopiecznego Fundacji Poza Horyzonty.

Wyjeździć coś dobrego

- "Przezwyciężając trudy wyprawy chcę, by ktoś inny mógł przezwyciężyć trudy losu" – mówi Łukasz Smogorowski organizator charytatywnej wyprawy "Islandzkie wyzwanie". Ideą podróży jest przekroczenie barier organizmu na ponad 300-kilometrowej trasie po to, aby ktoś mógł przekroczyć inne bariery. Sławek Szpielak z Chodzieży to podopieczny Fundacji Poza Horyzonty, który stracił nogę w wyniku nowotworu kości, ale jest osobą bardzo aktywną. Nowa proteza, której koszt to ok. 50 tys. zł, pozwoli mu przekroczyć bariery codzienności.

 

Zbiórka na protezę odbywa się poprzez crowdfunding. Osoby, które wpłacą określone kwoty, będą mogły liczyć na różne formy podziękowania na pomoc - przesłanie zdjęć  z wyprawy czy wydrukowany na płótnie obraz znanej artystki Kate Zamany, która tworzy grafiki i ilustracje m.in. do gier fantasy.
Zbiórka charytatywna na podopiecznego fundacji Poza Horyzonty prowadzona jest na portalu wspieram.to (Islandzkie wyzwanie - ekspedycja charytatywna). Zbiórka przeznaczona będzie wyłącznie na zakup protezy dla Sławka. Uzbieraną kwotę, pomniejszoną tylko o koszt obsługi całej akcji Łukasz przekaże na subkonto Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Pieniądze te pozwolą na zakup profesjonalne protezy dla aktywnych osób, która pozwoli Sławkowi uprawiać sport, podróżować, żyć bez ograniczeń.

 

Na zdjęciu: trasa wyprawy "Islandzkie wyzwanie"
 

Z północy na południe

Islandzka podróż Łukasza Smogorowskiego rozpoczęła się 22 marca na północy Islandii, w Akureyri. Stamtąd, przez niezamieszkałe rejony wyspy, „droga” wiedzie do wodospadu Gullfoss. 10 dni, kilkadziesiąt kilometrów dziennie.

Niezbędny ekwipunek podróżuje w saniach ekspedycyjnych. Na wyposażeniu wyprawy są też m.in.: zimowy namiot, narty biegowe, rakiety śnieżne czy nawigacja GPS-Glonass.

 


Na zdjęciu: Łukasz Smogorowski w trakcie wyprawy

 

Internet - świat równoległy

Informacje o wyprawie znajdują się na stronie internetowej ekspedycji oraz na fanpage’u.

Parterami wyprawy są: Fundacja Jaśka Meli „Poza horyzonty”, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Fabryka Muzyki. Patronat nad wyprawą objął Europejski Portal Młodzieżowy oraz magazyn Outro.

 

Wesprzyj inicjatywę

 

Avaldatud: Neljap, 10/03/2016 - 14:03


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!