Den Europæiske Ungdomsportal
Information og muligheder for unge i hele Europa.

W puszystych skarpetkach ̶ subiektywnie o Oscarach

fot. Marcin Wichary (CC BY 2.0)
Targowisko próżności, święto komercji i największe wydarzenie kulturalne w Ameryce. Już po raz 88 uroczystość przyciągnęła rzeszę gości, fanów i dziennikarzy z całego świata.

Oscar to nic innego, jak rycerz opierający się o miecz, stojący na rolce filmowej. Statuetka to stop cyny, antymonu i miedzi. Nie jest ona w pełni złota -  nagroda jedynie oblana jest warstwą 24-ro karatowego złota. Oscar uznawany jest za jedną z najbardziej znaczących nagród filmowych, a zdobywcy przypisują rycerzowi mistyczne moce.
- „Słyszałam, że zdobycie Oscara wydłuża życie o pięć lat. Jeśli tak, to chcę podziękować Akademii”   ̶   tak o nagrodzie mówi Julianne Moore, zdobywczyni Oscara w 2015 r.

 

#OscarSoWhite

Tegoroczna gala była dość specyficzna. Już od dwóch lat, wśród grona osób nominowanych, nie pojawił się żaden czarnoskóry twórca ani aktor. Akademia Filmowa została oskarżona
o rasizm. Jada Pinkett Smith (żona Willa Smitha) zbojkotowała galę, a hashtag OscarSoWhite bił rekordy popularności na portalach społecznościowych. Dziwne, może nawet i dziwaczne okazało się zachowanie prowadzącego  ̶  Chrisa Rocka, który po raz drugi prowadził galę. Ceremonię rozpoczął słowami: „Witam na gali wręczania Oscarów 2016 inaczej znanej jako White People Choice Awards”. Kolejne wypowiedzi wciąż nawiązywały do rasistowskich pomówień: „Jada bojkotująca Oscary, to tak samo jak ja bojkotowałbym majtki Rihanny. Nie byłem zaproszony”.

 

Na początku żarty wydawały się śmieszne i naturalne, jednak z upływem godzin widz dostawał jasny komunikat. Teksty, żarty i postawa Rocka to wzór do naśladowania. Książkowy przykład, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych w organizacji. PR-owcy spisali się na medal! Najlepiej falę oskarżeń, plotek i pomówienia obrócić w żart, niż przemilczeć
i nie zabrać stanowiska w sprawie. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie podteksty i docinki ze strony prowadzącego, które były zbyt ostentacyjne i „obrzydzały” całą galę.

 

Nagrodzeni 2016

Pierwszego Oscara przyznano o godz. 2:46 czasu środkowoeuropejskiego. Nagrodę w kategorii scenariusz oryginalny otrzymał film „Spotlight”.

Potem już poszło z górki. Prezentacja nominowanych, werdykt i … najlepszy scenariusz adoptowany odebrali autorzy filmu „The Big Short”. Najlepszą aktorką drugoplanową została Alicia Vikander grająca w „Dziewczynie z portretu”. Nagroda za najlepsze kostiumy powędrowała do Jenny Beavan za film „Mad Max: Na drodze gniewu”. Najlepszą charakteryzację przypisano ponownie twórcom produkcji „Mad Max”. Film ten otrzymał Oscary również w kategorii najlepsza: scenografia, montaż, montaż dźwięku i dźwięk.

 

Tytuł i nagrodę za najlepsze zdjęcia dostał Emamnuel Lubezki za film „Zjawa”.
Kolejną nagrodę przyznano w kategorii najlepsze efekty specjalne. Otrzymał ją film „Ex Machina”.

Gala Oscarów to przede wszystkim dobra zabawa, dlatego też nikt z aktorów nie mógłby wręczać nagrody za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Nikt z ludzi, tak więc najlepiej w tej roli sprawdziły się Minionki, a nagroda trafiła do twórców „Best Story”. Najlepszy długometrażowy film animowany, tutaj również pojawiło się miłe zaskoczenie. Na scenie zagościli Chudy i Buzz Astral, którzy wręczyli statuetkę bajce „W głowie się nie mieści”.

 

Następni zwycięzcy to film „Stutterer” w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski,
Mark Rylance („Most szpiegów”) ̶  najlepszy aktor drugoplanowy. Produkcja „A Girl in the River: The Price of Forgiveness” okazała się najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym. „Amy” dostała nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Najlepszy film nieanglojęzyczny roku 2016 to „Syn Szawła” (Węgry). Oscara za oryginalną muzykę odebrał Ennio Morricone („Nienawistna ósemka”). Nagroda dla najlepszej piosenki trafiła do Sama Smitha i Jimmego Napesa za utówr "Writing's on the Wall" („Spectre”).


Najlepszy reżyserem został Alejandro Gonzalez Inarritu „Zjawa”, a aktorką Brie Larson za rolę w filmie „Pokój”, w którym wcieliła się w Joy-dziewczynę porwaną przez nieznajomego, którego nazwała Starym Nickiem. Larson olśniewała na gali, ubrana w zwiewną granatową suknię, prezentowała się jak księżniczka.

 

Najlepszym aktorem został Leonardo DiCaprio grający w filmie „Zjawa”. Na tę wiadomość wszyscy czekali do 5:55! Oscara dla najlepszego aktora dostał Leonardo DiCaprio za film „Zjawa”. Po piątej nominacji w końcu się udało. Przemówienie Leo zasługuję na uwagę, internauci ironizują, że przygotował ją już w  1994r. !

Odbierając statuetkę powiedział: „W filmie Zjawa chodzi o relacje człowieka z przyrodą i światem natury. Rok 2015 był najgorętszym w historii. Nasza ekipa filmowa musiała udać się na biegun południowy, żeby odnaleźć śnieg. Zmiany klimatu są prawdziwe i dzieją się tu i teraz. To jest największe zagrożenie, w obliczu którego stoi nasz gatunek. Nie możemy czekać - trzeba wspólnie działać. Musimy wspierać liderów na całym świecie, którzy nie chcą dogadywać się z trującymi świat korporacjami, ale działają na rzecz ludzkości, na rzecz miliardów biednych ludzi - bo ich ten problem najbardziej dotyczy. Dla dzieci naszych dzieci i dla ludzi, których głos zagłusza polityka chciwości. Dziękuję wam wszystkim za ten cudowny wieczór. Nie bierzmy naszej planety za pewnik".

 

Ostatnią statuetkę przyznano dla najlepszego filmu, jakim okazał się „Spotlight”.

Niestety Galę Oscarową nie oglądałam siedząc w wygodnym fotelu w Teatrze Dolby, a w łóżku. Nie miałam na sobie sukni od znanego projektanta  ̶  swoją drogą Charlize Theron w czerwonej sukni od Diora wyglądała olśniewająco. Mi pozostaje wszystkich zapewnić, że w piżamie i puszystych skarpetka wyglądałam równie dobrze. Nikt nie zapytał mnie „who you wearing”, ale świetnie się bawiłam.

Każdemu markowi nocnemu polecam maraton wytrzymałości na przełomie lutego i marca. Śpiochom proponuje obejrzeć powtórki lub spróbować za roku przetrwać te 5h. Gala zakończyła się o godz. 6:00. Jako fanatyczka ekstremalnych sportów, jakim m.in. jest nieprzespana noc, polecam sprawdzony sposób. Aby wytrzymać całą galę najlepiej ustawić budzik w częstotliwości co 30 minut zaczynając od 2:00. Kolejno 2:30, 3:00, 3:30 itd. to mobilizuje i gwarantuje, że nie prześpimy całej ceremonii a jedynie kilka nominacji. Tak ja dochodziłam do perfekcji, aby teraz móc zdać relację.

 

Weronika Burzyńska

Offentliggjort: Man, 07/03/2016 - 11:16


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Har du brug for hjælp rådgivning fra en ekspert?

Spørg os!