Europeiska Ungdomsportalen
Information och möjligheter för unga i hela Europa.

TEDxYouth - reťaz snov

Zaži TEDxYouth, event plný zaujímavých ľudí, s ktorými sa môžeš nie len socializovať, ale najmä sa nimi inšpirovať.
Zaži TEDxYouth, event plný zaujímavých ľudí, s ktorými sa môžeš nie len socializovať, ale najmä sa nimi inšpirovať.
Si mladý, aktívny človek a rád sa nechávaš inšprovať príbehmi ostatných? Potom je TEDxYouth pre teba to pravé miesto. My sme tam boli, aby sme ti priblížili atmosféru priamo z prvej ruky.

O čom je vlastne TEDx asi vieš. Ak náhodou nie, ide o nezávislo organizované ,,malé“ TED konferencie, kde vystupujú rôzni spíkri, aby sa s tebou podelili o svoje myšlienky a skúsenosti. 

 

Inak tomu nebolo ani 27. februára na TEDxYouth v petržalskej Zrkadľovej sieni. Mládeže sa tam veru zišlo dosť - chvíľu sme si počkali, kým sme dostali batoh s eventovým tričkom a malými pozornosťami a mohli sme začať nasávať jedinečnú atmosféru.

 

Keď už sme ale boli nahlásení a obdarovaní, mohli sme prejsť do hlavnej sály, vychutnať si prvú časť ,,TED talkov“.

 

 

V tej sa nám predstavili dvaja nesmierne šikovní chalani, zhodou okolností obaja Jakubovia.

 

Jakub Tomiš dokázal poraziť stereotyp svojej rodnej obce, Dolného Lopašova a vytvoriť z neho miesto plné života a kultúry.

 

Jakub Kapuš mal zasa veľký sen v malom štáte. Už od malička ho fascinoval vesmír a hoci jeho cieľ sa niekomu mohol  zdať takmer nereálny, nikdy sa ho nevzdal. Kubo sa posnažil a za pomoci nadšených vedcov rozbehol tu u nás, na Slovensku, vlastný vesmírny výskum. Už tento rok budú do vesmíru vypúšťať prvú slovenskú družicu.

 

 

Keďže sa minister školstva, pán Draxler, nemohol podujatia zúčastniť, plánovaná diskusia o stave školstva bola zrušená. Namiesto toho si ale cez prestávku každý mohol užiť, čo vyhovovalo jeho vkusu. Napríklad spoločenské hry, chill-out na tuli vaku, umeleckú galériu, kávu, kakauko, alebo sa dokonca odfotiť pri špeciálne upravenej stene ako celebrita. Steny však neslúžili iba na fotenie - nechýbala ani jedna interaktívna, na ktorú bolo možné nakresliť či napísať čokoľvek. Záležalo iba na fantázii.

 

 

 

Počas prestávky na nás však číhali aj nejaké tie vedomosti - napríklad v stánku LEAF, občianske združenie Trojsten, Lego League, organizácie Pre stredoškolákov či Curaprox, kde okrem možnosti zapojiť sa do súťaže ponúkali aj rýchlokurz správneho čistenia chrupu.

 

 

Po zábave a aj troche toho poučenia pokračovali vystúpenia rečníkov v hlavnej sieni. Aj tentoraz nás oslovila skupinka neobyčajných mladých ľudí.

 

Boli nimi:

 

Tomáš Kompaník - grafický dizajnér, ktorý svoju vysokoškolskú záverečnú prácu pretavil do originálnej knihy AHA o tradičných slovenských výšivkách a za ktorú je držiteľom hneď niekoľkých významných ocenení v zahraničí.

Martin Lučan sa vzdal pohodlného života doma s rodičmi a spolu s kamarátmi prešiel 600 kilometrov peši nevyspytateľným počasím Islandu.

 

Tomáš Hasala sa v Nextérii venuje top talentom spomedzi vysokoškolákov a snaží sa ich tak presvedčiť, že ostať na Slovensku a pokúsiť sa o zmenu predsa len má zmysel.

 

Po tomto bloku nás opäť čakala menšia zmena. Okrem toho, že sme boli všetci hladní a netrpezlivo sa tešili na obed, sme sa mohli tešiť aj z účasti na jednom z jedenástich ponúkaných workshopov, ktorý nám bol dopredu organizátormi pridelený podľa vlastných preferencií. Nemôžeme preto porozprávať o všetkých, ale pokúsime sa ti priblížiť aspoň ten jeden, ktorého sme sa zúčastnili - ,,Strach nie je prekážka“ so sympatickým a otvoreným lektorom Henrichom Tauberom.

Vysvetlil nám, prečo sa nikto nemusí cítiť zle kvôli tomu, že sa na pódiu pred davmi necíti zrovna ,,vo svojej koži“ a že by sme sa nikdy nemali porovnávať s lepšími, pretože aj oni raz boli tam, kde my a my budeme raz tam, kde sú teraz oni.

Niektorí z nás si mohli vystupovanie na verejnosti aj vyskúšať a to veľmi zábavným spôsobom. Dostali sme tému, o ktorej sme takmer nič nevedeli a museli sme sa z nej ,,vykecať“. Následne každý dostal konštruktívnu spätnú väzbu od divákov v bezpečnom prostredí, kde sme sa nemuseli báť poníženia.

 

 

Lenže čoskoro sa sieň, kde nás predtým testovalo našu odvahu asi pätnásť, znova zaplnila a nasledovali príhovory zvyšných rečníkov.

 

Zuzana Fajta, kočka s exoticky znejúcim priezviskom, je zakladatelkou blogu HEMMET.sk. Tam dáva priestor šikovným ľuďom, ktorí ho inde nedostanú, hoci by mali. Spoluorganizuje takisto známy bratislavský Urban Market.

 

Iba pätnásťročná Dominika Geregová robí obdivuhodnú prácu. Už od siedmej triedy sa venuje dobrovoľníctvu na detskom onkologickom oddelení v Banskej Bystrici. Svoju vášeň spojila so založením projektu Deti deťom, prostredníctvom ktorého získava peniaze na aktivity svojich malých zverencov.

 

Po neúspešnom pokuse stať sa kňazom začal Marek Madro pomáhať mladým, ktorí sa chcú odraziť odo dna. Spolu s ostatnými dobrovoľníkmi dennodenne zachraňuje množstvo životov v internetovej poradni ipcko.sk.

 

Tomáš Žáček sa ako architekt rozhodol posunúť cestovanie na úplne iný level. Vytvoril projekt Ecocapsule, malý nízko energetický príbytok, ktorý ti dovolí bývať kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok.

 

No nebolo všetko iba o dobrovoľníctve či cestovaní. Oční lekár Pavol Veselý je autorom nových, revolučných postupov pri liečbe rohovky a zlepšuje tak úroveň zdravotníctva na celom Slovensku.

 

Ako posledný ,,inšpirátor“ sa nám predstavil Matej ,,Zajo“ Králik. Zajo je mladý startupista. Toto slovo si zrejme už počul veľakrát, pretože je dnes nesmierne ,,sexy“, ale pravda je, že startup môže mať veľa rozmerov. Ten Zajov spočíva v tom, že dáva slepým ľuďom ,,nové oči“ v podobe náramku BatSuite. Ten upovedomuje o vzdialenosti prekážok pomocou vibrácií.

 

Po dlhých ďakovačkách a losovačkách o ceny Curaprox a poukazy kníhkupectva Martinus nasledovala afterka. Áno, presne tak, bola to párty ako sa patrí s hudbou a občerstvením. Prestavili sa tri stredoškolské kapely - Ela Tolstova, Sketchy Quartet a Samá vata. No skutočne najlepšie na afterke bolo, že predstavovala ideálny čas pre nejaký ten networking a zoznamovanie sa s ostatnými aktívnymi ľuďmi, ktorí sa takisto prišli inšpirovať, ale aj s tými, ktorí sa celý deň snažili inšpirovať nás.

 

 

Otázka je teda jednoduchá - Ísť na budúcoročný TEDxYouth v Bratislave? A odpoveď na ňu je krátka - rozhodne! Celé podujatie je ako reťazová reakcia. Jeden sen spúšťa ďalší a tak to pokračuje až dovtedy, kým si neuvedomíme, že svet je vlastne fascinujúce miesto.

Publicerad: Sön, 06/03/2016 - 23:04


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Behöver du hjälp eller råd?

Fråga oss!