Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

K. Sabolius: filosofija kuria naują pasaulį

Klausant pokalbio su Kristupu Saboliumi, vienu iš įkūrėjų ir buvusiu žurnalo „Pravda“ redaktoriumi, užplūsta nostalgija ir nusikeli atgal į mokyklos suolą.

Būtent šis žurnalas buvo tarsi kokybės ženklas ir būtina tavo įvaizdžio dalis, dėl kurios keliaudavai į Vilnių, kad galėtum įsigyti ir parvežti žurnalą savo draugams. „Pravda“ buvo ne tik žurnalas – skaitydamas tekstus norėjai būti laisvas ir nepriklausomas, prisidėti prie kultūrinio judėjimo bei keisti pasaulį kaip ir šių tekstų autoriai. Kristupas Sabolius pripažįsta, kad „Pravdos“ gyvavimo laikais buvo daug idealizmo.

Šiandien K. Sabolius – knygų, scenarijų autorius bei filosofijos ir estetikos dėstytojas, į kurio paskaitas susirenka šimtai studentų. „Aš noriu su studentais kalbėtis jų kalba. Mano tikslas ne tik papasakoti kažkokią teoriją, bet atrasti pavyzdžius ir kontekstus, kad matytųsi konkrečios sąsajos su gyvenimu. Kalbant apie estetiką, viskas labai paprasta: mes gyvename estetizuotame pasaulyje ir žmonės labai greitai pajunta, kodėl estetikos kursas yra aktualu. Kiekvienas mūsų pasirinkimas nuo perkamos pieno pakuotės iki telefono modelio dažnai yra klausimas ir apie estetiką.“

Kodėl pragmatiškam jaunam žmogui reikalinga filosofija?

„Kiekvienas klausimas šiandien, apie bioetiką, apie mūsų santykius su gyvūnais, gamta, pabėgėlių krizė, mokslo ir humanitarinių mokslų santykis, turi filosofijos grūdą. Politika yra absoliučiai žaidimas filosofijos paraštėse. Politikoje nuolat yra keliami vertybiniai klausimai ir reikia suprasti, kaip tos vertybės susiformuoja.“

 

Anot K. Saboliaus, filosofija dažnai parodo visuomenės stereotipinį ir sustabarėjusį požiūrį bei suteikia prielaidas sukurti naujus požiūrius. Filosofija – naujo pasaulio kūrimas.

 

K. Saboliui jau nebe 20-keleri, bet jo dėka daugelis dabartinių 20-mečių užaugo kritiškesni, kūrybiškesni ir protingesni bei daugelis jų dar užaugs. Visą pokalbį rasi čia.

Paskelbta: S, 28/02/2016 - 21:06


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!